0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Мекларен немаат ништо против да ја почекаат одлуката на Ауди

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Во Мекларен немаат ништо против да почекаат  одлуката околу евентуалниот влез на Ауди во Формула 1 пред да донесат одлука за соработка во иднина.

Тимот од Вокинг е често поврзуван за евентуална соработка со Ауди доколку брендот на Фолксваген Групацијата се одлучи да влезе во Гранд При тркањето кога новите правила за моторите ќе стапат на сила од 2026 година. Медиумите пренесуваат дека на потег е Бордот на Фолксваген кој треба да ја донесе конечната одлука околу влез во најпрестижната тркачка серија, а опциите се Ауди да работи со Мекларен или пак да го искористат Порше како партнер на Ред Бул.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Во свое обраќање пред одбрани медиуми во Вокинг, тој откри дека опцијата на Ред Бул со Порше напредува, а преговорите за нивна евентуална соработка со Ауди мируваат.

слушам дека ќе направат нешто со ред бул и порше како предводник, мислам дека разговараа со многу луѓе на гридот, но и ние разговараме. на кус и среден рок, среќни сме што сме со мерцедес и ќе видиме што ќе реши фолксваген за евентуален влез во спортот, тоа не е решено.

ако влезат во формула 1, ние ќе го испочитуваме најпрво договорот кој го имаме на располагање, а потоа ќе ги процениме опциите кои ги имаме и ќе донесеме одлука за од 2026 година – посочи браун.

Мекларен се врати во ергелата на Мерцедес минатата година како дел од долгорочен договор и ќе останат со нив до крајот на оваа ера на мотори. Веќе некое време се поставува прашањето дали муштериски тим може да стигне до титула, а Зек е убеден дека таква можност постои.

мислам дека можеме да победиме со мотор на мерцедес. знам дека веќе некое време се зборува дека не може да се освои титула со муштериски мотор, но ние сме убедени дека можеме да победуваме со мотор на мерцедес идентичен како и на фабричката екипа. не сме виделе нешто што вели дека тоа не е така.

секако дека имате мала негативна од целокупниот дизајн затоа што тие имаат целосна контрола како ќе изгледа архитектурата на моторот и тоа е така со муштериски тим. но, самиот мотор и знаењето за истиот се идентични.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Мекларен го купи Формула Е тимот на Мерцедес

Мекларен потврдија дека од следната Формуа Е сезона ќе станат дел од електричната тркачка серија откако договориле...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Клетвата „Монако“ на Леклер продолжува

Лидерот во генералниот пласман, Шарл Леклер, го искрши стариот болид на Ники Лауда за време на демо...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Ралф: Расел е друга класа спордено со Ботас

Ралф Шумахер смета дкеа младиот Џорџ Расел е друга класа споредено со неговиот претходник, Валтери Ботас. Актуелните конструкторски...

Сеидл: Тимовите мора целосно да се вложат во развојот

Шефот на Мекларен, Андреас Сеидл, изјави дека ограничувањето на буџетот наметнато оваа година значи дека тимовите ќе...

Капито ги разгледува можностите за соработка со Ауди

Јост Капито изјави дека неговиот тим ги разгледува можностите кои ги нуди Ауди за можно партнерство.  Тимот од...