- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Мекларен сеуште преговара за продажба на акции

Според британскиот печат, Мекларен сеуште преговара со инвеститори за продажба на акции од Формула 1 екипата и на тој начин да обезбеди финансии за во иднина.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Глобалната пандемиа многу влијаеше врз финансиското работење на Мекларен Груп, кои откако првично беа одбиени од страна на Владата за кредит, се обратија до Судот за да им дозволи да заложат имот како обезбедување за заем. На крајот финансиска инјекција добија од Националната банка на Бахреин.

Сепак, компанијата сеуште е во потрага по финансии и планираат тоа да го направат со продажба на акции од трофејната Формула 1 екипа, а инсајдер во тимот открил дека во моментов се водат преговори за продажба на малцински удел во тркачката екипа.

Бордот на тимот дал зелено светло за водење такви преговори минатата недела, а се заговара и проджба на делот за применети технологии на компанијата кој го применува тркачкото искуство на Мекларен во секојдневниот живот.

Тимот почна фантастично сезонава со подиум од страна на Ландо Норис и со силни квалификации. Таквата форма дефинитивно може да им донесе зголемен интерес од инвеститорите.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

🎥 Гасли гневен на пласманот

Пјер Гасли не можеше да го скрие разочарувањето во разговорот преку тимското радио со екипата по лошата трка на Силверстон. Упорно бараше објаснување и упорно...

РЕЗУЛТАТИ

Британија: Макс Верстапен ги победи Мерцедес

Макс Верстапен сам ги победи Мерцедес и ја донесе првата победа за Ред Бул на домашната трка од 2012 година кога Марк Вебер триумфираше...

популарно

Ферари ги решија своите проблеми, па сега се вмешаа во копирањето на Рејсинг Поинт

На ден пред сослушувањето од ФИА во однос на легалноста на болидот на Рејсинг Поинт, Ферари достави барање до Формула 1 барајќи...