Мерцедес ги поставија условите за нивното учество во Ф1

Шефот на Дајмлер, Ола Калениус, ги постави условите и правилата под кои Мерцедес би продолжиле во Формула 1.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Иако никој не очекува шесткратните шампиони да се повлечат од Формула 1 до крајот на сезоната, постојат разговори околу нивното учество, како и со другите девет Формула 1 тимови, од 2021 година.

Се додека Калениус не го потпише договорот, не постојат гаранции дали Мерцедес ќе продолжи во Формула 1, иако тој признава дека продолжување на учеството во спортот е привлечна можност.

Како што знаете, преговорите се во тек околу новите Формула 1 договори за иднината. За нас е важно договорот кој ќе биде воспоставен да има еколошко влијание, како и финансиско. Но Формула 1 останува многу, многу атрактивна платформа за нас.

НАЈНОВО

Стаинер: Иднината на Хаас не зависи од ограничениот буџет

Тимскиот шеф на Хаас, Гунтер Стаинер, вели дека сопственикот на тимот Џин Хаас, ќе одлучи дали да остане или да замине од...

популарно

Ферари со 20 “коњи“ повеќе во Австрија

Ферари цели да покаже посилен мотор уште на првата трка на Ред Бул Ринг во Австрија каде италијанците ќе донесат мотор со 20 коњски...