0 ден

Нема производи во кошничката.

Мерцедес му понудиле 70 милиони годишно на Хамилтон?

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

На Луис Хамилтон наводно му е понуден договор тежок 70 милиони евра по сезона за продолжување на вернота кон Формула 1 тимот на Мерцедес.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Неговиот актуелен договор истекува на крајот на 2023 година, а седумкратниот светски шампион во повеќе наврати изрази дека сака да остане во Ф1 и по крајот на годината. Хамилтон се трка за Мерцедес од 2013 година, а најголемиот дел од неговиот успех доаѓа со германскиот производител во турбо хибридната ера.

Тимскиот шеф на Мерцедес, Тото Волф, изјави дека двајцата ќе седнат на маса за време на зимската пауза за да разговараат за нов договор.

Според спортскиот бизнис магазин Sportune, на Хамилтон му е понудена плата од 70 милиони евра по сезона. Тоа би означило значително подобрување на неговиот актуелен договор, кој наводно изнесува 45 милиони евра годишно.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Сепак, во информацијата се вели дека, за разлика од неговиот постоечки договор, новото продолжување нема да вклучува бонус од 25 милиони евра доколку е крунисан како светски шампион. Пријавениот договор што Мерцедес му го нуди на Хамилтон се вели дека ќе ги покрие сезоните во 2024 и 2025 година, што значи дека тој ќе заработи 140 милиони евра за само две години.

Францускиот магазин вели дека платата во голема мера би ја плаќал спонзорот Инеос, кој има една третина од Формула 1 тимот на Мерцедес.

Освен финансиските услови на договорот, се смета дека Хамилтон бара амбасадорски договор со Даимлер, во кој би барал околу 25 милиони евра годишно.

Хамилтон ја помина својата прва сезона без победа во Формула 1 минатата година бидејќи Мерцедес се бореше да остане во чекор со Ред Бул и Ферари во текот на целата сезона.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНИ ВЕСТИ

НАЈНОВИ ВЕСТИ