Мерцедес со посвета на својот болид за Стирлинг Мос

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Шампионскиот тим на Мерцедес објави дека на Јибилејното Гранд При по повод 70-годишнината од спортот, ќе стават посвета за сер Стирлинг Мос на двата болида. 

Мос заврши како второпласиран во првенството во 1955 година со Мерцедес, а победи на Британското ГП од пол позиција. Тој на три пати заврши на втора позиција во генералниот пласман. 

Во текот на својата кариера Мос имаше потковица со седум дупки на неговиот болид. Семејството на Мос има интерес за јавање коњи, а бројот 7 бил среќен број на Мос и неговата мајка. 

Мерцедес потковицата ќе ја стават на болидите на Хамилтон и Ботас.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема