0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Мерцедес ќе инвестира 6 милиони фунти во соларна централа

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Мерцедес планираат да инвестираат во соларна централа која ќе произведува електрична енергија потребна за Формула 1 фабриката со цел да се намалат трошоците за струја која станува се поскапа.

Британија е една од најпогодените земји од високата цена на електричната енергија која ја плаќаат крајните оптрошувачи, а за Формуа 1 екипите работата се усложнува и поради тоа што на сила е ограничување на трошењето. Откако годинава имаат три пати повисоки сметки одошто претходн и со оглед на тоа што во текот на зимата цените ќе одат само нагоре, тие решија да инвестираат.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Тото Волф посочи дека размислувале како да ја подобрат ситуацијата без тоа да влијае над работните процеси на Формула 1 екипата така што бил одобрен план за намалување на трошоците за електрична енергија на долг рок преку инвестиција во соларна централа. Планот е истата да се изгради блиску до фабриката и да се поврзе со неа за да се користи целокупното произведено количество.

нашите трошоци за електрична енергија во бракли пораснаа три пати, а зборуваме за 6 милиони фунти годишни трошоци откако до сега беа 2 милиони фунти. зголемени се и цените за чартер летовите и транспортот и логистиката.

ние сме високо-технлошка индустрија и со позитивно размислување, ќе создадеме соларна централа за да ни произведува струја. иако и денеска користие 100% зелена енергија, цо2 емисиите се веќе неутрализирани – посочи волф.

Иако соларната централа сигурно дека нема да биде готова до 2024 година, Волф посочи дека ќе биде одлична инестиција во однос на финансиите и плановите за одржливост.

имаме поставено екстремни и амбициозни цели во градење на сопствена електрична, соларна централа. годинава потрошивме повеќе од 1 милион фунти за одржливо авионско гориво и така ќе продолжиме.

кусорочна и среднорочна ел е да имаме соларна централа која ќе се амортизира за 20 години. растечките цени на електричната енергија ќе бидат под контрола на тој начин.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Перез казнет, но ја задржува победата

Серхио Перез може да продолжи со прославата на својата победа во Сингапур по конечната одлука на стујардите. Возачот...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Хорнер незадоволен удри по клеветите од Мерцедес и Ферари

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, одговори на тврдењата од ривалите по шпекулациите дека “биковите“ го...

Волф ја објасни причината за испаѓањето на Расел

Џорџ Расел ги изненади сите со испаѓањето во вториот квалификациски дел во Сингапур поради проблем со педалот...