Мигранти влегле во Англија со камионот на Ферари

Двајца мигранти добиле експресен превоз до Британското Гранд При откако се качиле на камионот на Скудерија Ферари кој ја премнесувал опремата на Формула 1 екипата.

Портпарол на екипата изјави дека мигрантите се скриле и бие откриени кога предметите од камионот биле растоварани во Силверстон во Среда, а потоа биле предадени на полицијата. Се верува дека мигрантите се качиле во камионот незабележани на француското пристаниште Калаис.

Хуманитарните организации проценуваат дека неколку стотини мигранди живеат во Калаис со надеж дека на некој начин ќе најдат превоз до Велика Британија.

НАЈНОВО

Квјат: Сезонава е една од најдобрите за мене

Даниил Квјат е задоволен од тоа како се одвиваше оваа тркачка сезона за него и смета дека истата е една од најдобрите во неговта...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

популарно

Бахреин: Ферари се самоуништи и му подари победа на Мерцедес

Со многу среќа, со премногу среќа, Мерцедес стигнаа до нова 1-2 победа, втора за нив годинава на втората трка од календарот, а најзаслужни за...