- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

МотоГП: Шпанија одложена, најверојатно и Франција

Организаторите на МотоГП првенството потврдија дека Шпанското Гранд при е одложено поради пандемијата од Корона вирусот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

МотоГП објави променет календар поради ситуацијата со вирусот, а само Мото 2 и Мото 3 трките се одржаат на првиот настан во Катар. Последователните трки се одложија, а Шпанското Гранд При, закажано за 1-2 Мај на патеката Херез, требаше да го означи стартот на сезоната.

Бидејќи ситуацијата постојано еволуира, новиот датум за Шпанското Гранд При не може да биде потврден се додека не е сосема јасно кога ќе може да се одржи трката. Нов календар ќе биде објавен најбрзо што може – гласи изјавата од МотоГП.

Следната закажана трка е Франција на патеката каде се одржува Ле Ман, на 15 до 17 Мај, но најверојатно е дека истата исто така ќе биде одложена. И други спортски настани се одложени во Франција, вклучувајќи ја 24 Часа Ле Ман, како и Ролан Гарос, се до Септември.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

🎥 Албон имаше претекнувања за во книга

Александер Албон стартуваше од 9то место, а трката ја заврши 4 позиции подобро. Британецот со тајландско потекло се изнапретекнува, кое од кое претекнување поубави за...

РЕЗУЛТАТИ

Британија: Макс Верстапен ги победи Мерцедес

Макс Верстапен сам ги победи Мерцедес и ја донесе првата победа за Ред Бул на домашната трка од 2012 година кога Марк Вебер триумфираше...

популарно

Ферари ги решија своите проблеми, па сега се вмешаа во копирањето на Рејсинг Поинт

На ден пред сослушувањето од ФИА во однос на легалноста на болидот на Рејсинг Поинт, Ферари достави барање до Формула 1 барајќи...