Најомилена победа на Верстапен до сега во 2023 е …

Светскиот шампион има 10 победи од кои може да избере, па која победа на трка ја избра како најдобра за 2023 година?

Макс Верстапен смета дека неговата победа на Големата Награда на Мајами била најпријатна од речиси совршената прва половина од сезоната во Формула 1 во 2023 година.

Верстапен оди во летната пауза со 314 поени од можни 336, откако освои 10 победи од 12 трки и две од трите Спринт победи во доминантниот Ред Бул РБ19.

Двократниот светски шампион ги освои последните осум трки по ред, со што се приближи до рекордот на Себастијан Фетел од девет на сите времиња, кој може да го надмине со победа и на Гранд При на Холандија и на Италија, што го направи во 2022 година.

Холанѓанецот го избра Мајами како свој врв на сезоната досега.

Тешко е да се избере. Имаше многу убави, некои едноставни победи – изјави Верстапен за медиумите.

Мислам дека онаа во која навистина уживав беше Мајами.

Тешка патека е за претекнување, но ние ја поминавме целата трка доста добро, се разбира, по тешките Квалификации.

За мене тоа беше многу пријатно, но искрено и Белгија и Унгарија, има многу убави победи.

Мислам дека и во текот на првиот дел од сезоната се подобрувавме како тим.

Од моја страна, се чувствувам поудобно во болидот, и се е до мали детали.

Има многу пријатни моменти и тешко е да се избере еден.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ