Нетфликс размислуваат да ја купат Ф1

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

Главниот извршен директор на Нетфликс призна дека компанијата станува се повеќе заинтересирана да ги купи правата за пренос на Формула 1.

Најпопуларниот стриминг сервис на светот кој ја снима серијата Drive to Survive, а ги создаде и одличните документарци за Аиртон Сена и Михаел Шумахер, добро го познава спортот. Според Рид Хастингс, првиот човек на Нетфликс, следен чекор се правата за преност.

со пренесувачите на спортовите, ние немаме контрола над изворот на материјалот. ние не ја поседуваме германската фудбалска бундеслига, може да склучуваат договори со кого сакаат, а таква контрола ни е потребна за да им дадеме на нашите клиенти безбедна понуда – појасни хастингс.

Комерцијалните права за спортот во моментов се сопственост на Либерти Медиа, а скоро почнаа шпекулации дека инвеститори од пребогатото Кралство Саудиска Арабија сакаат да ги превземат.

пред неколку години правата за формула 1 беа продадени, а во тоа време ние не бевме помеѓу заинтересираните, но денеска сериозно би размислиле за тоа.

Сомнежот се јавува за начинот на кој американците би ја покривале Формула 1 повеќе како забава одошто како сериозен спортот.

она што нетфликс го работи е забава, не новинарство, но имаме одредени стандарди и принципи по кои работиме.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема