- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Нетфликс ќе снима серија за Сена

Нетфликс објавија дека ќе почне да снима и продуцира нова мини серија за тркачката кариера на тркратниот првак, Аиртон Сена и дека содржината во истата ќе биде измислена.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Бразилецот кој го загуби својот живот на патеката во 1994 година на трката во Имола, Сан Марино, е еден од најбрзите и најдобрите возачи во историјата на Формула 1. Во 2010 година се појави документарец под едноставен наслов “Сена“ кој доби две БАФТА награди.

Новата мини серија од Нетфликс е измислена драма која ќе има осум епизоди снимени на различни локации, вклучително и неговиот роден Сао Паоло.

навистина е посебно да се најави дека ќе имаме можност да раскажеме некои детали кои за него ги знаат само неколку луѓе.

семејството сена е посветено да го направи овој проект нешто целосно никатно и невидено и нема никој подобар од нетфликс кои имаат меѓународно реноме да биде наш партнер – изјави вивиен сена, сестрата на аиртон.

Мариа Ангела де Хесус, директор на оригинална интернационална продукција на Нетфликс во Бразил додаде:

сена го почна своето патешествие во сао паоло и потоа го освои светот и ние сме почестени што ќе можеме тоа патешествие да им го прикажеме на сите негови фанови.

аиртон сена има наследство со генерации и нетфликс се горди што ќе пренесат еден нов агол од возачот и истото ќе го пренесат во 190 земји.

Серијата ќе има премиера во 2022 година, а ќе биде снимана на англиски и португалски јазик.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Хорнер: Потисната сила во 2021 треба да биде уште помала

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека ФИА требала уште повеќе да ја намали потисната сила на болидите за 2021...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вебер предупредува: Леклер може да замине во иднина

Марк Вебер смета дека падокот треба да внимава на Шарл Леклер затоа што со заминувањето на Себастијан Фетел од тимот, младиот возач од Монако...