- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ник Честер во Формула Е кај Мерцедес

Поранешниот технички директор на фабричкиот Формула 1 тим на Рено, британецот Ник Честер, стана дел од Формула Е програмата на Мерцедес.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

51-годишниот инженер мина речиси 30 години во врвната моторспорт тркачка серија, а дури 19 години беше во Енстон во Рено, Лотус и Бенетон. Беше дел и од Симтек, Лижие и Ероус од каде и дојде во Енстон во 2000 година.

Тој во 2013 година го замени Џејмс Алисон како технички шеф на тоашниот Лотус, а од Рено замина во Декември како дел од реструктуирањето на техничкиот оддел на тимот и тогаш најави дека очекува нов предизвик.

Честер беше поврзуван со функција во Вилијамс, но се враќа во моторспортот преку Формула Е екипата на Мерцедес во електричната тркачка серија како технички директор на Мерцедес Бенз Формула Е тимот, а почна со работа во нивната програма од почетокот на овој месец.

Формула Е тимот на Мерцедес минатиот период се засили и со поранешниот тркачки инженер на Валтери Ботас, инженерот Тони Рос. “Сребрените стрели“ официјално влегоа во електричната тркачка серија на почетокот од 2019-2020 сезона откако ги открија своите планови уште во 2017 година, а во моментов се 5ти во тамошното првенство.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

🎥 Гасли гневен на пласманот

Пјер Гасли не можеше да го скрие разочарувањето во разговорот преку тимското радио со екипата по лошата трка на Силверстон. Упорно бараше објаснување и упорно...

РЕЗУЛТАТИ

Британија: Макс Верстапен ги победи Мерцедес

Макс Верстапен сам ги победи Мерцедес и ја донесе првата победа за Ред Бул на домашната трка од 2012 година кога Марк Вебер триумфираше...

популарно

Ферари ги решија своите проблеми, па сега се вмешаа во копирањето на Рејсинг Поинт

На ден пред сослушувањето од ФИА во однос на легалноста на болидот на Рејсинг Поинт, Ферари достави барање до Формула 1 барајќи...