0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Новиот Мерцедес ќе има посилен турбо полнач

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Медиумите шпекулираат дека Мерцедес нашле дополнителна моќ од својот мотор преку нов турбо полнач, односно надоградена и подобрена верзија од оној кој веќе го користат.

Италијанскиот дел од motorsport.com пренесува дека актуелните конструкторски прваци ќе имаат нов турбо полнач претсојната сезона кој ќе го подобри целосниот дизајн на нивниот мотор. Од фабриката велат дека новината ќе ги подобри квалитетите и 6-цилиндарскиот мотор и хибридното полнење на батериите што во крајна цел стратешки многу ќе им помогне.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Новото Е10 гориво кое ФИА го пропиша за Формула 1 од претсојнава сезона ќе се состои од мешавина каде 10% ќе биде биолошка компонента, односно од обновлив извор. Во падокот уште од лани се зборува дека таквата мешавина ќе донесе губиток на одредено количество моќ која до лани ја испорачувал моторот, но Мерцедес се сигурни дека го надоместиле дефицитот од 20 коњски сили кои наводно новото гориво ги одзема. И Ферари неодамна открија дека го надоместиле загубеното.

За прв пат во турбо хибридната ера која е на сила од 2014 година, се покажа дека моторот на Мерцедес не е издржлив, што придонесе Валтери Ботас и Луис Хамилтон да користат повеќе мотори од предвиденото и тоа да им носи казни кон крајот на сезоната.

“Сребрените стрели“ веќе објавија дека во Петок на 18 Февруари ќе го промоцираат својот болид.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Мекларен го купи Формула Е тимот на Мерцедес

Мекларен потврдија дека од следната Формуа Е сезона ќе станат дел од електричната тркачка серија откако договориле...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Клетвата „Монако“ на Леклер продолжува

Лидерот во генералниот пласман, Шарл Леклер, го искрши стариот болид на Ники Лауда за време на демо...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Ралф: Расел е друга класа спордено со Ботас

Ралф Шумахер смета дкеа младиот Џорџ Расел е друга класа споредено со неговиот претходник, Валтери Ботас. Актуелните конструкторски...

Мекларен го купи Формула Е тимот на Мерцедес

Мекларен потврдија дека од следната Формуа Е сезона ќе станат дел од електричната тркачка серија откако договориле...