- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Норис: Болидот е многу чувствителен

Ландо Норис изјави дека Мекларен треба да поработат на болидот по слабиот викенд на Муџело и откри дека пакетот од Вокинг за оваа година е доста чувствителен. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Младиот британец успеа да се извлече од хаосот во Тоскана и успеа да дојде до шеста позиција што било максимум по проблемите со грипот. Неговиот колега, Карлос Саинз, се квалификуваше на деветто место додека Норис не влезе во К3 за прв пат оваа сезона. 

Беше тешко да се вози. Условите беа слични, но не му одговараа на болидот. Има многу работа кај болидот иако мислевме дека сме брзи, сепак тој е чувствителен на различни услови и подлоги.

мора да смислиме како да сме побрзи бидејќи имавме многу верба која исчезна. Треба да го разбереме болидот доколку сакаме резултати.

Формула 1 болидите не се лесни за разбирање, но мораме да сме подобри – посака ландо.

Норис верува дека поради околностите од трката довеле до овие поени. 

Бев надвор од хаосот, но можеше и подобро. Беше тешка трка, но јас сум среќен. Немав брзина, но извлеков максимум.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Хорнер: Потисната сила во 2021 треба да биде уште помала

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека ФИА требала уште повеќе да ја намали потисната сила на болидите за 2021...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вебер предупредува: Леклер може да замине во иднина

Марк Вебер смета дека падокот треба да внимава на Шарл Леклер затоа што со заминувањето на Себастијан Фетел од тимот, младиот возач од Монако...