- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Норис веќе учи од искусниот Рикардо

Ландо Норис откри дека веќе почнал да учи од искусниот колега, Даниел Рикардо, преку симулаторот на Мекларен пред нивната прва сезона како тимски колеги во Формула 1.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Откако ги помина своите први две години во Формула 1 трките заедно со Карлос Саинз, Норис сега ќе биде партнер на Рикардо во Мекларен во 2021 година по доаѓањето на австралиецот од тимот на Рено.

Рикардо му се приклучи на Мекларен на тригодишен договор и се очекува да понуди поттик за британскиот тим, носејќи искуство од победничката екипа на Ред Бул, каде постигна седум победи помеѓу 2014 и 2018 година.

Норис изјави дека нема да знае се додека новата сезона не започне, во кои области Рикардо ќе го поттикне најмногу и ќе му помогне да се развива, но откри дека веќе собира информации од неговиот нов тимски колега во симулаторот на Мекларен.

Тешко ми е да знам уште, треба да почекам додека сме на вистинскиот пат и да го направиме првото тестирање.

Јас веќе можам да научам по само неколку круга од него, учејќи од неговите повратни информации. Тој работеше во симулаторот и добив информации.

Во однос на тоа како и каде тој ќе ме турка повеќе од кога било, тешко е да се знае додека не влеземе на предсезонски тест и не се појавиме на првата трка, бидејќи тоа е кога сè ќе оживее малку повеќе и луѓето ги покажуваат своите вистински бои.

Сè уште немам точен одговор за тоа, но сигурен сум дека тоа ќе биде секоја област каде што тој ме турка и се надевам дека и јас ќе го притискам. Тоа е целта – смета норис.

Рикардо ќе биде најискусниот возач што се натпреварувал за Мекларен откако Фернандо Алонсо го напушти тимот на крајот на 2018 година. Иако Рикардо е ветеран во споредба со Норис, за кого годинава е трета сезона во спортот, поранешниот возач на Ред Бул призна дека ќе има многу што може да научи од неговиот помлад тимски колега за работа во Мекларен.

Јас сум секако поискусен во однос на тоа колку сум во Формула 1, ова е моја 11та сезона, рече Рикардо.

Но всушност, во однос на Мекларен, Ландо има повеќе искуство. сигурно има некои работи што можам да ги научам од него, особено во рамките на самиот тим и вид на интеграција во семејството Мекларен.

Секој пат кога имате нов тимски колега, тоа е вистинска можност да научите нешто ново, без разлика дали тоа е работна етика, или техника на возење или и двете. Јас сум отворен за соработка.

Знам дека секој возач има доверба во себе и во својата способност, но јас сум сигурен како индивидуа, но исто така сум и отворен.

Ако има нешто што можам да го научам од Ландо и да го користам за подобро, тогаш, очигледно, барам да научам што повеќе.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

РЕЗУЛТАТИ

популарно