Норис: Мора да ги стигнеме Ферари

Ландо Норис вели дека Мекларен мора да направи чекор напред оваа сезона како што успеа Ферари помеѓу 2021 и 2022 година, иако главната промена на правилата во Формула 1 помина.

Мекларен не успеа да победи на почетокот на втората Формула 1 ера со земјен ефект минатата година, при што Норис постигна единствен подиум на трката Емилија Ромања. Потешкотиите со својот МЦЛ36 го натераа тимот од Вокинг да го направи својот прв голем натпреварувачки чекор наназад од почетокот на планот за закрепнување предводен од Андреас Сеидл. Од третото место во шампионатот за конструктори во 2020 година, Мекларен “падна“, на 5то место зад Алпин додека чекаат да биде завршен нивниот нов симулатор и воздушен тунел.

Во ексклузивното интервју за Motorsport.com, Норис смета дека неговиот тим мора да ги израмни придобивките на вицешампионот и четирикратниот победник на трки Ферари во 2022 година во текот на една зима.

Тоа е остварливо. Мислам дека тоа што го направија беше исклучително добро.

Од таму каде што беа во 2021 година, од скоро да бидат победени од нас, до таму каде што освојуваат победи, борејќи се за подиум секој викенд, Тоа е она кон што треба да се стремиме. Тоа ниво на скок од една сезона во друга.

Тие очигледно ја имаа, не среќата, но ја максимизираа новата ера, новите правила поставени за Формула 1 со нови болиди, што им овозможи да направат поголем скок од било кога.

Но, има уште многу можности за да постигнеме такво нешто И тоа е местото каде што треба да ги поставиме нашите цели.

23-годишниот Норис додаде дека не сака да чека за новиот воздушен тунел, кој веројатно нема да влијае на перформансите на болидот до 2024 година, за тимот значително да се подобри. Наместо тоа, тој смета дека тимот може многу подобро да ги искористи своите сегашни ресурси.

Факт е дека ние мора да завршиме подобра работа и тимот мора да произведе подобар болид. Мислам дека веќе следната година треба да напредуваме. Имам верба дека можеме.

Имаме огромна количина од она што ни треба во вистинските области и вистинските луѓе и така натаму. Тоа е само последната пречка, последната работа да не издигне на исто ниво за да немаме оправдување против Ред Бул, Мерцедес и Ферари.

Тимот знае дека треба да заврши подобра работа.

Додека Норис има договор со Мекларен до крајот на 2025 година, тој признава дека неговото нетрпение за победа е влошено од поранешниот тимски колега Карлос Саинз и ривалот за титулата во Ф2 во 2018 година, Џорџ Расел, кои имаат потенцијал со Ферари и Мерцедес за да победат на трки.

Посакувам да бев таму со нив. Се разбира, посакувам да бев во таа битка. Се чувствувам како да заслужувам да бидам во таа битка. Се чувствувам како да можам да бидам со нив рамо-до-рамо и мислам дека ќе биде голема битка.

Но, едноставно не е позицијата во која се наоѓам во моментот… Можам да се тркам против нив во иднина и можам да го правам истото што тие го прават.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ