ОФИЦИЈАЛНО

Одложено и Канадското Гранд При

Големата награда на Канада официјално е додадена на листата на одложени настани од Формула 1 календарот за 2020 година поради пандемијата на Ковид-19 вирусот која не се смирува.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Настанот во Монтреал требаше да се одржи на 14 Јуни, а сега е 9та трка која е одложена или откажана, така што Француското Гранд Пр на 28 Јуни е прва трка, теоретски.

Азербејџански Баку пред некое време го откажа учеството во календарот, но во Канада имаа време затоа што поседуваат автодром и немаат потреба од обемна подготовка на улици низ градот за трка.

одложувањето не беше лесно донесена одлука. минатиот месец бевме во константна комуникација со формула 1 и претставници од градот монтреал, туристикото биро на градот, локалната и федералната влада.

ги слушаме директивите кои ги носат здравствените органи како директен резултат од пандемијата. искрено им благодариме на сите кои работат да не одржат здрави, безбедни и сити во овие несигурни времиња – гласи соопштението од автодромот жил вилнев.

Чејс Кери веднаш потенцираше дека за трката ќе биде најден нов датум.

работиме заедно со нашите пријатели во канада минатите неколку недели и ги поддржуваме во сите неопходни одлуки за да се осигураме дека се ќе биде безбедно за фановите и сите во тркачката серија.

секогаш со нетрпение чекаме да допатуваме во неверојатниот град монтреал, но ќе мораме да почекаме подолго и повторно да присуствуваме на одлично шоу, но подоцна годинава.

НАЈНОВО

Рокит му должи 10 милиони фунти на Вилијамс

Откако минатата недела беше објавено дека соработката помеѓу Вилијамс и нивниот главен спонзор, Рокит, прекува веднаш, тимот потврди дека нивните обврски кон спонзорот биле...

популарно

Ферари со 20 “коњи“ повеќе во Австрија

Ферари цели да покаже посилен мотор уште на првата трка на Ред Бул Ринг во Австрија каде италијанците ќе донесат мотор со 20 коњски...