- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Од Зандворт признаваат дека Пирели се загрижени поради нивниот дизајн

Шефот на Холандското Гранд При, Јан Лемерс, застана во одбрана на одлуката да се изгради кривина под голем агол, слично како на американските овални автодроми, на патеката Зандворт каде следната година се враќа трката во Холандија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

“Спорната“ кривина која во моментов се гради ќе има поголема стрмнина дури и од славниот Индијанаполис.

Со оглед на хаосот кој Мишелин го доживеа на Инди поради накосеноста на патеката, јасно е дека во Пирели се загрижени за следниот Мај.

пирели се загрижени, но само поради тоа што ќе им треба дополнителна работа, но тоа го прави зандворт уникатен и посебен.

не постои патека во светот со така навалена кривина како кај нас. очекувам врвните возачи навистина да одбираат различни патеки на минување – појасни лемерс.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Рикардо: Сакаме да ја искористиме секоја шанса

Возачот на Рено, Даниел Рикардо, изјави дека тимот сака да биде во позиција да ја искористи секоја шанса викендов во Австрија на...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Шестмина возачи не клекнаа пред трката

Шест од вкупно 20 Формуал 1 возачи одбраа да не клекнат пред стартот на трката како гест за поддршка на борбата против расизмот и...