- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ОФИЦИЈАЛНО: Тимовите едногласно ги одбија новите гуми

Формула 1 ќе ја задржи тековната спецификација на гуми и следната 2020 година откако тоа едногласно беше изгласано, а гумите минаа целосна тест програма во текот на сезоната.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Пирели го дизајнираше новиот производ за да се намали деградацијата, да се овозможи полесно користење и оптимизирање и помало прегревање под влијание на нечист воздух. Последниот дводневен тест на гумтие за сите екипи беше по крајот на Абу Даби Гранд При минатата недела.

Напуштање на користење на новите гуми беше одлука која треба да биде донесена од минимум 70% од екипите на гридот согласно член 12.6.1, од техничката регулатива, но овој пат сите екипи се сложија дека треба да се остане на овогодинешниот производ.

И од Пирели објаснија дека се отворени и за такво сценарио, но за да се направи тоа треба да добијат издржано објаснување зошто тимовите се против новите гуми.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Ботас: Не смеам да си дозволам трки без поени

Финецот Валтери Ботас призна дека не смее да си дозволи уште трки без поени, како онаа на Силверстон, во неговата борба за...

РЕЗУЛТАТИ

В. Британија: Хамилтон се довлечка до победа во драматична завршница

Луис Хамилтон стигна до својата трета последователна победа од сезоната и седма на Британското Гранд При поминувајќи ја финиш линијата на 3 тркала во...

популарно

В. Британија: Хамилтон се довлечка до победа во драматична завршница

Луис Хамилтон стигна до својата трета последователна победа од сезоната и седма на Британското Гранд При поминувајќи ја финиш линијата на 3 тркала во...