0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Палмер: Леклер многу брзо попушти под притисокот од Макс

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Макс Верстапен мина два болиди на Ферари на патека на Гранд При тркатав во Мајами, а порнешниот возач, Џулион Палмер, смета дека тимот треба да биде загрижен.

Стартувајќи од 3то место на гридот, Верстапен на самиот старт го мина Саинз од надворешниот дел на првата кривина, а 9 кругови подоцна на истото место го претекна и Леклер и триумфираше контролирајќи ја трката до самиот крај.

ферари треба да се загрижени поради начинот на кој верстапен ги претекна и ги победи на паткеата и покрај то што стартуваше зад двата нивни болиди на патека која беше многу тешка и предизвикувачка за сите возачи особено аз претекнување и менаџирање со гумите.

верстапен не се ослони на тактика и стратегија туку го претекна саинз уште на првата кривина по стартот, ги раздели ферари откако карлос повеќе внимаваше да не ред бул влезе в внатрешната страна. мислам дека можеше да биде поагресивен и да го потисне холанѓанецот кон надворешниот дел од патеката пред да закочи.

тоа претекнување беше клучно за опбедата на верстапен затоа што старт од први две места за екипа е огромна прдност затоа што има дава куп опции во однос на стратегија и покривање на ривалите – посочи палмер.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Откако го остави шпанецот зад себе, Макс се приближуваше до Леклер и во 9от круг нападна и го мина низ истата прва кривина од патеката, а Џулион смета дека Шарл се бранел дури и полошо од Саинз.

на крајот од 8от круг верстапен беше во дрс зона на леклер, а ред бул ионака е многу брз на правците, така што притисокот над шарл беше голем, а тој покажа знаци дека се мачи со предните гуми.

леклер веднаш попушти под притисокот, преширок беше н а17та кривина и штом верстапен дојде во неговото видно поле тој попушти. тоа му даде на холанѓанецот одлична можност да мине, тој тоа го искористи на првата кривина.

претекнувања на водечкиот во трка не се чести особено на директн ривал.

Во последниот дел од трката, Шарл доби можност да си го врати водството по повлекувањето на безбедносното возил, но не успеа да ја искористи шансата и ладните хард на Макс, така што повторно мораше да се задоволи со второ место и нмалување на предноста во возачкиот поредок на 19 поени.

по битките со хамилтон лани, верстапен сигурно е задоволен што овој пат борбата е фер и двајцата возачи многу се почитуваат еден со друг, но леклер беше премногу дарежлив во мајами. можеби се надеваше дека ќе има дрс на долгиот правец следниот круг, но за разликд од бахреин и џеда, овдека таа тактика не беше добра.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Мекларен го купи Формула Е тимот на Мерцедес

Мекларен потврдија дека од следната Формуа Е сезона ќе станат дел од електричната тркачка серија откако договориле...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Клетвата „Монако“ на Леклер продолжува

Лидерот во генералниот пласман, Шарл Леклер, го искрши стариот болид на Ники Лауда за време на демо...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Мајами стана најгледана трка во живо во историјата на САД

Големата награда на Маја привлече најголема публика во живо во историјата на Формула 1 во Соединетите Американски...

Клетвата „Монако“ на Леклер продолжува

Лидерот во генералниот пласман, Шарл Леклер, го искрши стариот болид на Ники Лауда за време на демо...