Паузата е добредојдена за измачените Рено

Возачите на Рено не се разочарани во пресрет на летната пауза, туку со нетрпение ја очекуваат по тешкиот прв дел од сезоната кој го имаа.

Цел на француската фабричка екипа по првите 12 трки од сезоната беше да се доближат до врвните три екипи во првенството, но наместо тоа “паднаа“ зад Мекларен, а “ситно“ зад нив се и Торо Росо.

Даниел Рикардо е нетрпелив и задоволен што летната пауза е пред нив.

не сакам да кажам ништо негативно, но убаво е што ќе имаме шанса да се ресетираме и да го ревидираме сработеното. за мене е добро да видам што сум сработил по првите шест месеци со екипата – изјави рикардо.

Паузата е важна и за Нико Хулкенберг кој е под закана да го загуби местото во тимот за следната година.

многу сме полоши одошто очекувавме. не работевме доволно ефикасно на развојот годинава и треба да ја дознаеме причината поради тоа.

НАЈНОВО

По трансферот во Ред Бул, Албон повеќе не се чувствувал како дебитант

Александер Албон откри дека неговиот трансфер во Ред Бул му одзел дебитантското чувство кое го имал во Торо Росо оваа сезона, која за него...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

популарно

Вилнев смета дека Леклер ги задржувал Ферари сезонава

Жак Вилнев смета дека нетрпеливиот Шарл Леклер ги задржувал и забавувал Ферари оваа тркачка сезона. Никогаш недокажаниот Формула 1 првак од 1997 година смета дека...