- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Пенске го купува Мерцедес ?

Реномираниот германски Auto Bild тврди дека Формула 1 тимот на Мерцедес е на продажба и тврди дека тоа го дознале од доверливи извори.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Новинарот на весникот, Ралф Бах, тврди дека купувачи за трофејната Формула 1 екипа може да бидат пребогатиот руски олигарх, Дмитри Мазепин чиј син вози во Формула 2, но и Роџер Пенски, американска тркачка легенда и милијардер кој штотоку ги купи Индикар и Индианаполис Спидвеј.

82-годишниот Песке се проценува на 1,6 милијарди долари, а неговиот син Џеј е сопственик на Геокс Драгон Формула Е тимот во електричната тркачка серија.

Германскиот весник пренесува дека по продажбата на тимот, Мерцедес би останале во спортот како снабдувачи со мотори затоа што то се две целосно независни фабрики кај нив, тимот работи во Бракли, тркачките мотори се изработуват во Бриксворт.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Досега ниту еден позитивен тест на Корона

Од Формула 1 потврдија дека нема ниту еден позитивен тест за КОВИД-19 по втората рунда на проверки, во која беа изведени преку...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Шестмина возачи не клекнаа пред трката

Шест од вкупно 20 Формуал 1 возачи одбраа да не клекнат пред стартот на трката како гест за поддршка на борбата против расизмот и...