Перез претпазлив за можна закана од Ферари

Серхио Перез е претпазлив од тоа Ферари да претставува попредизвикувачка закана за Ред Бул на трката за Големата Награда на Саудиска Арабија овој викенд.

Ред Бул заврши со 1-2 на трката на отворањето на сезоната во Бахреин бидејќи ветувачкото темпо на Ферари од квалификациите не успеа да се покаже во трката. Италијанскиот тим се бореше со прекумерна деградација на пневматиците, што доведе до тоа Карлос Саинз, нивниот единствен преостанат болид на трката, да биде пласиран 48 секунди зад победникот Макс Верстапен.

Сепак, природата патеката нiz улиците во Џеда и нејзината помалку абразивна површина треба да придонесат многу повеќе за силните страни на пакетот на Ферари за 2023 година. Затоа Перез е свесен дека Ред Бул можеби нема да ужива во доминантната разлика како што имаше во Бахреин и очекува Ферари да се појави како нивен најблизок предизвикувач.

Мислам дека тука е многу различна патека. Барањата се многу различни, деградацијата не е толку голема како Бахреин. Сигурно веруваме дека Ферари ќе биде многу силен околу ова место, така што сигурно Астон и Мерцедес ќе бидат многу поблиску до нас бидејќи барањата се многу различни овде – смета мексиканецот.

За време на квалификациите за минатосезонскиот ГП на Саудиска Арабија, Перез ја освои својата прва Формула 1 пол позиција на 215от обид, станувајќи рекордер за возач кој извозел најмногу трки за да ја освои својата прва пол позиција. Иако Чеко истакна дека му дава дополнителна доверба во постигнувањето на добра стартна позиција за неделната трка, тој инсистира дека минатите резултати ќе имаат многу малку вредност кога квалификациите ќе започнат во Сабота навечер.

Тоа секако ми дава голема самодоверба бидејќи се чувствувам удобно на патеката – изјави Мексиканецот. Но, секоја година тоа е нов предизвик.

Доаѓаме овде со различни болиди, различни гуми. Значи, ќе бидат различни предизвици. Патеката, таа е малку поинаква. Мислам дека е убавината на нашиот спорт, тоа што навистина не е важно што сте правеле овде во минатото. Секоја година, тоа е нов предизвик.

Значи, да, секако уживам многу на патеката, мислам дека тоа е голем предизвик за сите возачи, особено во сабота на квалификациите. Се надеваме дека можеме да имаме добри квалификации бидејќи тоа е навистина важно овде – додаде тој.

Минатата сезона Перез собра само две победи споредено со рекордните 15 на Верстапен и заврши со огромни 149 поени зад својот партнер во Ред Бул. Како и да е, двете победи на Перез во 2022 година дојдоа на улични трки во Монако и Сингапур.

Откако ги истакна амбициите да се натпреварува за титулата оваа година, малку летаргичниот старт на Перез во Бахреин значеше дека тој не можеше да го притисне Верстапен во ниту една фаза. Поранешниот тркач на Мекларен има за цел да ја искористи својата експертиза на уличните патеки за да го притисне својот тимски колега овој викенд.

Да, секако тоа ќе биде мојата цел, да се обидам да бидам на пол и да се обидам да победам во трката.

Мислам дека е важно. Ова е само втор тркачки викенд, така што сме во многу добри маргини. Во Бахреин беше навистина блиско меѓу сите нас. Така да, со нетрпение го очекувам тоа.

Перез го заврши првиот тренинг на второто место, 0,483 секунди зад својот тимски колега кој водеше. Во меѓувреме, тоа беше проблематична сесија за Ферари бидејќи ниту еден од нивните возачи не се најде во првите пет.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ