Петров: Невозможно е да не се замени Воулс

Поранешниот Формула 1 возач, русинот Виталиј Петров,останал шокиран кога дознал дека главниот стратег на Мерцедес, Џејмс Воулс, ќе биде нов шеф на Вилијамс.

Многумина сметаа дека сето тоа се прави за да се направи “мал Мерцедес“ од трофејната екипа од Гроув, но потоа стана јасно дека со заминувањето на Воулс, “сребрените“ ќе бидат драстично ослабени.

Запрашан за шансите на Мерцедес да се врати на шампионските патеки, русинот Петров одговори:

мислам дека се ќе зависи од тоа како мерцедес ќе го реши проблемот со лошито лански болид како и од тоа кој ќе го замени воулс. не разбирам како можеа да го остават да замине иако ми е јасно дека не може никого да го натерате да работи на исто место цел живот.

има луѓе кои не би останале ниту за пари затоа што сакаат нови предизвици и експерименти, така што мора да го разбереме заминувањњето на воулс во вилијамс, но прашање е како ќе се снајдат мерцедес без него. но, невозомжно е да се работи со глаен стратег и  сигурен сум дека имаат некој како негова замена, иако можеби нема да биде еден, туку неколкумина ќе го замена.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ