0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Пет возачи кои, како Алонсо, не можеа без Ф1

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Фернандо Алонсо ќе тестира Мекларен во Бахреин, вели дека нема намера да се враќа во Формула 1, но имаше и возачи пред него кои го кажаа истото, па се вратија …

Михаел Шумахер 2007-2009

На крајот на 2006 година како возач на Ферари се откажа од Формула 1 со 7 титули зад себе иако продолжи да тестира. Веројатно најсериозен тест му беше со Ф2007 во 2009 година по страшната повреда на Фелипе Маса, но одлучи да не се враќа на гридот како замена, туку како редовен возач на Мерцедес.

Мика Хакинен 2006

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Неговата времена пауза се претвори во трајно повлекување од Формула 1, но двократниот првак се врати во Барселона во 2006 година на дводневен тест за Мекалрен. Возеше крај новиот возач таа година во тимот, Луис Хамилтон, но беше бавен и реши да остане надвор од Формула 1.

Жан Алеси 2002

Се повлече од Формула 1 во 2001 година, но остана дел од ДТМ програмата на Мерцедес откако во 1991 година беше во комбинација за член на Мекларен, но се реши за Ферари. Французинот остана во контакт со Рон Денис и учествуваше на тридневниот тест на Мишелин со Мекларе на Пол Рикар пред да се реши и дефинитивно да се посвети на ДТМ.

Најџел Мансел 1996

Ги изненади сите со повлекувањето од Мекларен во 1995 година, но следната сезона се врати во Барселона да тестира за тимот на Еди Џордан. Тоа не донесе ништо, иако во 2004 година повторно возеше Џордан на една демонстрација низ Лондон.

Алан Прост 1994-1995, 2012, 2014

Четирикратниот првак тестираше неколку пати за Мекларен. Пежо се обидоа да го вратат на гридот преку својата Формула 1 програма, но тој одби. Во 1995 година и 1996 година тестираше Мекларен МЕрцедес, додека во 2012 година и 2014 година возеше Ред Бул Рено како дел од Амбасадорската функција која му ја доделија французите.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Хакинен го пофали извонредниот Алонсо

Фернанд Алонсо ја започна својата Формула 1 кариера истата година кога Мика Хакинен се пензионираше, но финецот...

Окон сака Алонсо да остане во Алпин

Естебан Окон потенцираше дека би сакал Алпин да го продолжат договорот на неговиот колега, Фернандо Алонсо.  Тимот на...

Хакинен гледа загриженост кај Верстапен и Ред Бул

По уште една доминантна победа во Канада, Макс Верстапен изгледа непобедливо, но и покрај одличната форма, Мика...

Хакинен ги поддржува Мерцедес

Ред Бул застанаа против техничката директива на ФИА донесена на средина од сезоната и Мика Хакинен ги...