0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Повеќе африкански земји сакаат Ф1 трка

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Според тврдењето на Стефано Доменикали, повеќе африкански држави сакаат да организираат Гранд При трка во иднина.

Формула 1 не возела во Африка речиси три децении и во моментов има три патеки каде би можело да се организира трка и тоа Кјалами и Принц Џорџ во Јужна Африка и Казабланка во Мароко. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Јужна Африка е една од 14те земји кои имаат Формула 1 шампион и тоа Џоди Шектер во 1979 година. 

Имаме интерес од Кјалами да се врати на календарот. Секако дискутиравме со нив дали се подготвени и тие разговори сеуште траат. Имаме барања и од други африкански земји, но тоа е сеуште доверливо. 

Не е целосно јасно за кои држави се зборува, но во скоро време Мароко организира Формула Е трки. Кјалами беше надградена пред неколку години и можно е нејзино враќање на календарот. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Алонсо: Верстапен е чекор пред сите годинава

Фернандо Алонсо смета дека конкурентите за овогодишната титула возат неверојатно добро, но дополни и дека Макс Верстапен...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Доменикали најави 24 трки догодина

Главниот извршен директор на Формула 1, италијанецот Стефано Доменикали, најави дека календарот во спортот следната година ќе...

Доменикали ќе му понуди работа на Фетел во Ф1

Стефано Доменикали, Главниот извршен директор на Формула 1, размислува да му понуди работа на Себастијан Фетел во...

Рестрикциите поради пандемијата ја прават Јужна Африка неизвесна

Претседателот на моторспорт федерацијата на Јужна Африка, Анто Ру, тврди дека рестрикциите поради пандемијата кои сеуште се...