- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Подиумот во Бразил е “најмлад“ во историјата … а кој е “најстар“?

Откако спласна возбудата по драматичното Бразилско Гранд При, стана јасно дека станува збор за нов рекорд во Формула 1, најмлад подиум во историјата на спортот, подобар од претходниот поставен пред 11 години во Италија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Триото од Макс Верстапен, Пјер Гасли и Карлос Саинз, беше доволно за новиот рекорд, со просечна возраст од 23 години, 8 месеци и 23 дена.

Тоа е подобро од претходниот рекорд поставен од Себастијан Фетел во 2008 година, придружен од Хеики Ковалаинен и Роберт Кубица, со просечна возраст од 23 години, 11 месеци и 16 дена.

Рекордот од 2008 година ќе останеше дококу стјуардите не си ја завршија својата работа и не му доделија казна од 5 секунди на Луис Хамилтон за предизвикување на судар со Александер Албон во борбата за второ место.

Но што е со најстариот подиум во Формула 1? Истиот беше поставен на 4та трка во 1950 година во Швајцарија, кога просечната возраст на Нино Фарина, Луиџи Фагиоли и Луи Росие беше 46 години, 8 месеци и 20 дена.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Сеидл: Има причина зошто преминуваме на мотор од Мерцедес

Промената на снабдувач на мотори од Рено на Мерцедес за 2021 година бил следниот логичен чекор во напредокот на тимот, вели тимскиот...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Шестмина возачи не клекнаа пред трката

Шест од вкупно 20 Формуал 1 возачи одбраа да не клекнат пред стартот на трката како гест за поддршка на борбата против расизмот и...