Подиумот на Алонсо ја зголеми вредност на Астон Мартин за 338 милиони евра

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Што и да му дале Астон Мартин на Фернандо Алонсо да им се придружи, тој им врати повеќекратно во неделата во Бахреин. И повторно во понеделникот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

41-годишниот шпанец изведе брилијантно возење за да освои незаборавен подиум на првата трка од сезоната во 2023 година.

Не само што го постави АМР23 како втор најдобар болид на гридот засега пред моќните Ферари и Мерцедес, туку успехот во понеделникот имаше и неочекуван финансиски исход.

Акциите на Астон Мартин по подиумот на Алонсо

Доцна во понеделникот попладне во Обединетото Кралство, цената на акцијата на Астон Мартин Лагонда Глобал Холдингс ПЛЦ се зголеми за околу 15 проценти на берзата FTSE250, од отворањето со вредност од 270.56 евра на 311.26 евра по акција на крајот на денот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Зачудувачки, порастот кој дојде по извонредното прикажување на Алонсо во Бахреин, додаде околу 338 милиони евра на пазарната вредност на компанијата.

Извештаите минатото лето сугерираа дека Астон Мартин понудил околу 18 милиони евра годишно за да го грабне двократниот светски шампион од неговиот поранешен тим Алпин. Во моментов, се чини дека тоа е многу добра инвестиција.

Алонсо изгледаше силно на предсезонските тестирања, а исто така беше на врвот на Т2 и Т3 временските листи во Бахреин пред да се квалификува како петти на гридот за неделната трка.

Тој потоа да се искачи во топ 3 во завршните фази на трката, минувајќи го шпанецот Карлос Саинц од Ферари за последното место на подиумот.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ