По инцидентот во Америка, Хамилтон ги критикува своите колеги

Актуелниот шампион, Луис Хамилтон, верува дека тој е сам во спортот во кој доминираат белци и ги критикуваше своите колеги поради тоа што не ги критикуваат протестите по убивањето на афро-американец во Американски Минеаполис.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Смртта на Џорџ Флојд предизвика многу мирни и насилни протести, а дури во некои градови веќе има и полициски час. Хамилтон често на социјалните медиуми го крева гласот за вакви настани за разлика од останатите возачи на гридот.

Британецот поминува доста време во Америка и има имот во Колорадо.

Ве гледам вас кои не коментирате ништо, а некои од вас се големи ѕвезди кои се тивки во време на неправда. Нема ниту глас од никој во Формула 1 кој секако е спорт во кој доминираат белците. Јас сум единствен обоен во спортот.

Мислев дека до сега ќе воочите дека нешто се случува и ќе искоментиравте, но вие не стоите со нас. Сега гледам кои сте и што сте.

Не ги подржувам грабежите и пожарите, Треба мирно да се протестира. Но не може да има мир се додека самонаречените лидери не сакаат промена. Ова не е само Америка туку и Британија, Шпанија, Италија и сите останати.

Малцинствата не се третираат како промена, но мора да се едуцираат сите дека сите се исти. Не сме родени со расизам и омраза во нашите срца – напиша хамилтон.

Единствено неговиот сонародник Ландо Норис има ставено хаштаг на Твич #BLACKLIVESMATTER.

НАЈНОВО

Занарди опериран по трети пат, овој пат цели пет часа

Поранешниот Формула 1 возач, Алекс Занарди, имаше и трета операција која траела повеќе од пет часа по сериозните повреди со кои се здоби при...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Ферари објаснија зошто го отпуштиле Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, инсистира дека Себастијан Фетел бил нивни прв избор за возач за следната година, но појасни дека промената на...