По 10 извозени кругови, Саинз би се вратил во нормала

Карлос Саинз изјави дека не му се потребни повеќе од 10 кругови за да се врати во нормала при рестартот на Формула 1 тркачката сезона. Повеќето возачи не влегле во болид од завршувањето на тестирањето во Февруари и се зборува дека голем дел од нив се далеку од врвна форма. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Даниел Рикардо и Луис Хамилтон изјавија дека некои возачи сигурно нема да бидат во најдобро светло, Риакрдо предвиде хаос на првата трка, додека Хамилтон изјави дека сите ќе мора повторно да се привикнуваат. Кевин Магнусен од свое лично искуство дека нема да се случи да не се во форма. 

Мислам дека по неколку кругови ќе сум на 100%, целосно подготвен, но не многу. Дали можам да го најдам лимитот? Можеби на Т1, да видам како ќе биде со гумите и подоцна да ги почувствувам Г силите и точките на сопирање. Не повеќе од 10 кругови и ќе бидам на 100% – верува во своите квалитети шпанецот.

Тимовите се враќаат по крајот на присиленото одложување на сезоната, а Саинз објасни дека со нетрпение го чека почетокот. 

Прво сакам да се видам со моите инженери, механичари и да поразговарам со нив. Подоцна во Мекларен симулаторот да тестирам некои нови работи, а подоцна да се подготвам за трка.

Расте возбудата за квалификациите и трката. СИте сакаат да се понапред и долго време го чекаме тој момент. 

НАЈНОВО

Занарди опериран по трети пат, овој пат цели пет часа

Поранешниот Формула 1 возач, Алекс Занарди, имаше и трета операција која траела повеќе од пет часа по сериозните повреди со кои се здоби при...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Ферари објаснија зошто го отпуштиле Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, инсистира дека Себастијан Фетел бил нивни прв избор за возач за следната година, но појасни дека промената на...