- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

По 30 години, РТЛ нема повеќе да пренесува Ф1

Германската бесплатна телевизија, РТЛ, објави дека ќе го прекинат договорот за пренос на Формула 1 со тркачката серија на крајот од оваа сезона. Телевизијата пренесува Формула 1 без престан од 1991 година, а нивниот актуелен договор ја покрива и сезоната која претсои.

кога имате конкуренти за телевизиските права кои се подготвени да понудат двојно од вас, тогаш сте приморани да се повлечете.

ртл сака и во иднина да презентира атрактивни спортски настани до своите гледачи, но јасно е дека економските ограниувања играат улога како и промеата на конкурентноса.

ја пренсуваме формула 1 три децении со огромна љубов, страст и посветеност како и  големи инвестиции во иновативност. ртл секогаш ќе осане поврзана со најгледаната, најемотивната тркачка серија и незаборавните моменти кои одат со неа – изјави манфред лопе, главниот за спорт во телевизијата.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Шпекулациите веднаш се појавија дека германски Sky ќе ги превземе преносите, но тие имаат посебен пакет кој се плаќа, слично на она што се прави во Велика Британија и во Италија.

Во текот на минатата година РТЛ имал во просек по 4 милиони гледачи по трка, а врвот им бил за време на Италијанското Гранд При кога имале гледаност од 5,26 милиони гледачи, а дополнителни 450 илјади гледачи следеле Формула 1 на Sky.

конкурентноста за телевизиските права се промени, а пазарот е преценет. тоа е над нашите амбиции, но и над економската оправданост и границите на она што сме подготвени да го понудиме. во моментов со нашата моќ, страст и радост ќе се посветиме на фудбалот како на број еден спорт на нашите канали – изјави јорг град, главниот замаркетинг во ртл.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Оштетеното предно крило на Макс направило проблем

Ред Бул открија дека откачениот страничен дел од предното крило на болидот на Макс Верстапен за време на трката на Ред Бул Ринг се...

РЕЗУЛТАТИ

Штаерска: Доминантна 1-2 на Мерцедес и пропаст во Ферари

Откако стана првиот возач кој 14 сезони по ред освојува пол позиција на некоја трка, Луис Хамилтон дојде и до својата 85та победа во...

популарно

🎥 360 степени од болидот на Албон … Луис за казна си

Формула 1 ја објави снимката од камерата со приказ од 360 степени од болидот н Алекс Албон на која се гледа како младиот британец...