Ралф Шумахер: Астон Мартин се брукаат

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

најново

ПАДОК КЛУБ

Ралф Шумахер смета дека Астон Мартин се посрамотуваат себеси со нивните сегашни перформанси и веројатно нема да се подобрат многу оваа сезона.

Астон Мартин, беа тешко погодени од измени на аеродинамичен прописи за оваа година кои влијаат на нив и на Mercedes најмногу поради филозофијата на мала накосеност на болидот која ја користат.

Како резултат на тоа, тие се изолирани на седмо место во генералниот пласман на конструкторите, иако тие ќе беа многу поблиску до АлфаТаури, но Себастијан Фетел беше дисквалификуван од трката за Големата награда на Унгарија поради примерокот за гориво.

И покрај освојувањето на второто место во Азербејџан, ова не е сезона во која Фетел се надева, но неговиот сонародник, Ралф Шумахер, ја става вината во рацете на Астон Мартин.

Се разбира, одбивам да верувам дека Себастијан треба се засрами. Тоа е повеќе од тим кој е засрамувачки сам по себе во моментот.

Не се движат во вистинската насока и изгледа дека болидот нема можност да се развие, иако тие имаат многу тесна соработка со Мерцедес – посочи ралф.

Шест трки остануваат во 2021 година и додека Фетел ќе остане како возач на Астон Мартин за почеток на новата ера следната година, Шумахер не очекува многу моменти за нив во текот на остатокот од оваа сезона.

Јас не мислам дека ние ќе го видиме Себастијан во топ 10 многу често, освен ако се случат несреќи на почетокот како во Будимпешта.

Тие се дефинитивно зад Мекларен и Ферари, па дури и АлфаТаури се пред нив, па тоа ќе биде тежок крај на годината за Фетел.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНО

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПАДОК КЛУБ

повеќе на оваа тема