0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Ралф Шумахер типува на Фетел како можна замена за Хамилтон

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ралф Шумахер го посочи Себастијан Фетел како можна замена за Луис Хамилтон, доколку седумкратниот светски шампион во Формула 1 одлучи да не се врати во тркачката серија оваа година.

Учеството на Хамилтон во сезоната сè уште не е целосно сигурно, бидејќи тимскиот шеф на Мерцедес, Тото Волф, не можеше да го гарантира неговото враќање по спорната трка за титулата за Големата награда на Абу Даби на крајот на 2021 година. Хамилтон ја загуби титулата во финишот по контроверзниот повик да трката да продолжи во последниот круг по интервенција на безбедносното возило.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Во случај Хамилтон да не се врати, поранешниот возач во Формула 1, Ралф Шумахер, смета дека Мерцедес треба да го таргетира четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел, кој моментално вози за клиентскиот тим на Мерцедес, Астон Мартин.

Искуството што го има Себастијан, брзината што ја има, се уште е таму. пред сè, тој го знае својот пат околу болидот на Мерцедес и со моторот И мислам дека концептот на Астон Мартин е исто така многу блиску – посочи германецот.

По неодамнешното заминување на тимскиот шеф на Астон Мартин, Отмар Шафнауер, Шумахер рече дека губењето на блискиот сојузник на врвот на раководството на тимот може да значи дека главата на Фетел ќе биде свртена ако Мерцедес тропне на вратата.

Тоа би била можност, особено затоа што сега се случи промена на персоналот во Астон Мартин, која можеби не е баш идеална за Себастијан. Бидејќи мислам дека тој и Отмар Шафнауер, тоа беше добар тим.

Шумахер верува дека Фетел нема да се двоуми во приликата, доколку му се обратат.

Доколку имаше можност да влезе во овој тим, се разбира, ќе го искористи 100 проценти, бидејќи тоа е подобра шанса да се трка повторно, тоа е она што го сака Себастијан. Тој сака да победува на трки, го покажа и тоа.

Но, Шумахер истакна дека тоа е само негов предлог, бидејќи нема гаранција дека местото може да стане достапно.

Луис Хамилтон не си замина И Тото Волф има некои други таленти во ракавот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Мекларен го купи Формула Е тимот на Мерцедес

Мекларен потврдија дека од следната Формуа Е сезона ќе станат дел од електричната тркачка серија откако договориле...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Клетвата „Монако“ на Леклер продолжува

Лидерот во генералниот пласман, Шарл Леклер, го искрши стариот болид на Ники Лауда за време на демо...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Фетел има желба пред да оди во пензија

Себастијан Фетел не верува дека повторно ќе се трка на домашна трка во Германија бидејќи нема знаци...

Ралф: Расел е друга класа спордено со Ботас

Ралф Шумахер смета дкеа младиот Џорџ Расел е друга класа споредено со неговиот претходник, Валтери Ботас. Актуелните конструкторски...