Расел: Мерцедес ја третира секоја трка како можност за победа

Возачот на Мерцедес не издвојува една трка во текот на сезоната како трка на која би можеле да го победат Ред Бул.

Џорџ Расел вели дека Мерцедес ја третира секоја Формула 1 трка како можност за победа, и покрај доминацијата што ја покажаа Макс Верстапен и Ред Бул.

Мерцедес нема победа на трка од Големата Награда на Бразил, а Ред Бул освои 15 победи по ред од ГП во Абу Даби минатата сезона.

И покрај тоа што Сребрените Стрели го сменија концептот на болидот на почетокот на сезоната, откако открија дека нивниот концепт со нулта странични подножја не ги даде резултатите што ги очекуваа, тие сепак се втори во шампионатот за конструктори.

Расел не чувствува дека нивната тековна сезона е неуспешна кога зборуваше за медиумите:

Чувствувам дека како тим, најдовме сила оваа сезона и очигледно има многу очекувања од нас во оваа сезона.

Тоа е можеби причината зошто луѓето ја нарекуваат нашата сезона малку неуспешна и се разбира, таа е далеку од местото каде што сакавме да бидеме, бидејќи сакаме да се бориме за шампионски титули.

Мерцедес победи само на една трка во 2022 година во споредба со осум во сезоната во 2021 година, додека тимот не се приближи до пораз од Ред Бул во 2023 година.

Расел претходно зборуваше за преземање повеќе ризици за време на трките.

Знаеме дека имаме многу да подобриме. Постигнавме навистина добар напредок и мислам дека, кога ќе влеземе во оваа втора половина од сезоната, можеме да бидеме таму за да се надеваме дека ќе ги искористиме сите можности. Но едноставно никогаш не знаеме.

Мислам дека минатата година имавме менталитет дека Сингапур веројатно ќе биде нашата единствена можност во втората половина да победиме на трка, а кога не победивме во Сингапур, беше горко разочарување и немавме очекувања пред Бразил, но победивме. Затоа, секоја трка ја третираме како можност.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ