0 ден

Нема производи во кошничката.

Расел не гледа причина за конфликт со Хамилтон

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Џорџ Расел инсистира дека нема ризик за конфликт со тимскиот колега Луис Хамилтон, дури и ако тимот се врати во победничката форма и возачите повторно се борат за победи и на трките, како и шампионска титула.

Ако нашата врска почне да се распаѓа, тоа ќе има влијание врз тимот и на крајот ќе влијае и на нас – изјави расел минатиот месец.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Расел конечно му се приклучи на тимот на почетокот на 2022 година по тригодишно стажирање на задниот дел од гридот со Вилијамс. Како и да е, W13 се покажа како проблематичен со различни проблеми со перформансите, вклучително и потскокнувањето. Тоа значеше крај на доминантната серија на Мерцедес од осум конструкторски шампионати по ред, со само една победа во трка цела сезона кога Расел излезе како победник во Бразилското Гранд При.

Хамилтон помина голем дел од раниот дел од сезоната во развојна работа, додека Расел имаше извонредна серија на првите пет места, поради што значи заврши пред Хамилтон во шампионатот за возачи.

Носевме голем број тест делови на секоја трка – објасни Расел. Тие беа главните развојни делови и секогаш се менуваа, една недела беа кај Луис, а една недела кај мене.

Секогаш кога има развојна ставка, тоа го нарушува вашиот тркачки викенд. Затоа секогаш  беше фер и затоа тимот ги менуваше секоја недела кај Луис и кај мене.

Некои шпекулираа дека Расел поминал подобро бидејќи бил навикнат да се бори со нестандарден болид во Вилијамс, додека Хамилтон сè уште барал чисто совршенство од минатите сезони во Мерцедес.

Сигурно, на почетокот на годината, Луис направи подрастични промени на болидот. Но, тоа беше чисто затоа што јас поминував подобро и тој сè уште се обидуваше да го најде сетапот што му одговараше – вели Расел.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Но оваа сезона и двајцата возачи ќе очекуваат целосно да се вратат во конкуренција уште од самиот почеток против нивните ривали од Ред Бул и Ферари, а тоа исто така неизбежно значи да се натпреваруваат еден против друг.

Расел инсистира на тоа дека иако ова ќе биде нова динамика за двајцата возачи, тоа не значи дека тоа ќе биде враќање на конфликтна ситуација што Хамилтон ја доживеа додека се тркаше заедно со Нико Розберг во 2016 година.

Секако, ако се борите за подобра позиција, ќе има малку поинаква динамика и тоа е сосема природно – изјави Расел.

Ќе треба да се почитуваме еден со друг. Мислам дека она што ни треба е фактот дека сме во многу различни фази од нашата кариера.

Мислам дека си дадовме почит еден на друг. Ја препознаваме важноста на тоа во целиот тим.

Расел истакна дека воведните кругови на трката во Мексико минатата сезона биле пример за тоа како тој и Хамилтон можеле да се предизвикаат еден со друг без работите да излезат надвор од контрола.

Мислам дека можеме да продолжиме да го градиме ова и ако значи нешто, нашата врска веројатно ќе се зближува со текот на времето. Се чувствуваме како навистина да сме во ова заедно.

Ако имаме болид кој е способен за 1-2 завршница, ќе имаме огромна гордост да мислиме дека заедно сме придонеле да му помогнеме на тимот да го постигне ова.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

ПОПУЛАРНИ ВЕСТИ

НАЈНОВИ ВЕСТИ