Реакција на Волф за продолжување на соработката со Хамилтон и Расел

Двајцата возачи на Мерцедес ќе останат со Сребрените Стрели до крајот на 2025 година.

Тимскиот шеф на Мерцедес, Тото Волф, го посочи Луис Хамилтон како столб на тимот, а Џорџ Расел како водечка личност на неговата генерација по објавата дека и двајцата потпишале продолжување на нивните договори.

Хамилтон и Расел ќе останат со тимот барем до крајот на 2025 година, откако ги потпишаа новите договори.

Фазата на преговори за седумкратниот шампион беше особено исцрпена со оглед на тоа што и Хамилтон и Волф предложија да се склучи нов договор уште на Шпанското ГП.

Но, сите стравови за разединување веќе не постојат со потврдата пред Италијанското ГП и во изјавата, Волф рече:

Продолжувањето со нашата сегашна постава на возачи беше јасна одлука.

Имаме најсилен пар на гридот и двајцата возачи играат клучна улога во тимот за да не придвижат напред. Силата и стабилноста што тие ги обезбедуваат ќе бидат клучните елементи за нашиот иден успех.

Нашето партнерство со Луис е едно од најуспешните во историјата на спортот. Секогаш беше формалност дека ќе продолжиме заедно возбудливо е за сите нас да го потврдиме тоа јавно.

Неговите квалитети како чист тркачки возач се илустрирани со неговиот извонреден рекорд на патеката; но со текот на нашите години заедно, тој порасна за да стане столб и лидер на нашиот тим.

Тие лидерски квалитети се клучни бидејќи повторно се фокусираме на борбата за светски шампионати. Како најголема глобална ѕвезда во Ф1, тој исто така одигра клучна улога во обликувањето на нашите заложби за различност, вклученост и одржливост, што ќе биде основа за нашиот успех во годините кои следат.

И покрај проблемите во последниве месеци, Расел беше импресивен откако направи чекор кон тимот со седиште во Брекли од Вилијамс минатата сезона.

Џорџ е водечка личност на неговата генерација – истакна Волф.

Тој ја возврати вербата што ја покажавме во него кога го промовиравме на тркачко место во 2022 година. Неговата прва пол позиција во Унгарија и првата победа на Гранд при во Сао Паоло беа моменти за издвојување минатата сезона.

Како возач, тој ја комбинира брзината со истрајноста на вистински борец. Но, тој носи и интелигенција и внимание на деталите што ќе му помогнат да продолжи да расте, да се развива и да се подобрува понатаму.

Тој е природен фит за тимот и ние сме среќни што ја продолживме врската во наредните години.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ