0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Ред Бул за Перез: Тој не направи посилни

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Серхио Перез можеби немаше да може да се израмни со достигнувањата на Макс Верстапен во 2021 година, но Џонатан Витли од Ред Бул го пофали мексиканецот за засилување на тимот.

Спортскиот директор на Ред Бул, Џонатан Витли, вели дека тимот научил од Серхио Перез откако тој им се приклучил во 2021 година. Мексиканецот го замени Алекс Албон во тимот со седиште во Милтон Кинс пред минатата сезона, откако помина неколку години со Рејсинг Поинт, како и со Заубер и Мекларен.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Со оглед на тоа што Ред Бул донесе помлади возачи во последниве години, како се Албон и неговиот претходник Пјер Гасли, Витли признава дека доаѓањето на Перез создаде многу поинаква динамика.

Претпоставувам дека една од работите што можам да ја донесам во тимот е ова искуство во справувањето со возачи од секакво различно потекло и секакви различни нивоа на искуство – изјави Витли.

Доведовме неколку млади возачи во тимот овде, мислам дека повеќе отколку што вообичаено би правеле повеќето големи тимови и од тоа изградив основа на знаење, како да ги поддржам и да им помагам на возачите во тие преодни години.

Сега, со Чеко, тоа е сосема поинаку. Тоа беше повеќе како кога го доведовме Марк Вебер во тимот. да бидам искрен. Ние доведовме масовно искусен човек, со огромно искуство во Формула 1.

Витли верува дека, покрај тоа што Перез учи од тимот, искуството на ветеранот возач исто така им овозможило да учат од него.

Ние научивме од него. Тоа нè направи посилни, Тој научи од нас, Тоа го направи посилен.

Витли ги наведе областите каде искуството на Перез се покажа особено вредно.

Многу е тешко да се направи тој премин во голем тим од мал тим, Многу тешко.

разбирање како да ги користите алатките што ви стојат на располагање и луѓето што ви стојат на располагање и правилно да ги користите и да ја одделите пченицата од плевата. Ова е она што поискусниот возач му го носи на тимот, Тие знаат што е важно.

Од сите информации што ги добија во текот на тоа возење или тој круг или таа трка, тие се фокусираат на она што ги спречува да одат побрзо И секако, Чеко е мајстор за тоа, Тој го разбира тоа точно.

Со воведувањето на новите технички прописи во Формула 1 за сезоната 2022 година, Витли се надева дека тоа може да биде предност за Перез.

Навистина се надевам со оваа промена на техничките прописи оваа година дека Чеко апсолутно ќе “легне“ со болидот и ќе ни покаже за што навистина е способен.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...