- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ред Бул искрени дека треба да му дадат подобар болид на Албон

Главниот инженер во Милтон Кинс, Пол Монаган, смета дека тимот треба да биде брутално искрен и да признае дека треба да му дадат на Александер Албон подобар болид.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Британецот со тајландско потекло се мачи со брзината на квалификациите оваа сезона поради што доби и нов инженер за трка, Симон Рени, кој порано работеше со Марк Вебер и Даниел Рикардо, а на свое барање бил повлечен во фабриката.

Силен судар во Петокот го загрози напредокот на Албон во текот на викендот, а во Сабота наутро тој загуби дополнително време поради проблемот со моторот, по што едвај успеа да стигне до 12то место на квалификациите.

често се случува во силверстон да има повеќе ветер и болидот да биде потежок за возење. ако ја видиме петочната брзина на албон може да биде разочаран што не стигна во к3 затоа што имаше брзина за тоа. секако дека тој е способен како и болидот, но мораме да ги решиме проблемите за да му дозволиме да дојде до подобри резултати.

ако успееме да му дадеме на алекс подобро балансиран болид тогаш знаеме дека нема да има никаков проблем на квалификациите. смета дека предизвикот е повеќе кај нас одошто кај алекс и мораме да бидеме брутално искрени кон себе – појасни монаган.

Инженерот е свесен дека проблемите му загубиле многу време во текот на викендот на Алекс, по што логично е што не можел да учи и да напредува.

одење со глава во ѕид не донело ништо добро на никого затоа што момците од тимот направија фантастична работа да го поправат неговиот болид и да биде подготвен за сабота.

имаше неколку серии во сабота и тоа е подобро одошто петок кога немаше воопшто возење.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Кубица го предупреди Фетел: Нема да биде лесно во Астон Мартин

Полскиот возач Роберт Кубица, смета дека Формула 1 треба да биде среќна што Себастијан Фетел останува на гридот следната година. Откако уште во Мај Скудерија...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вилнев: Ферари можеше да биде тоа што денеска е Мерцедес

Жак Вилнев, поранешниот Формула 1 првак, смета дека Ферари можеле да бидат она што денеска е Мерцедес доколку не заминел толку талентиран персонал од...