0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Ред Бул раскинаа со Випс поради расистички коментари

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ред Бул потврдија дека ја прекинуваат соработката со својот Формула 2 возач, Јури Випс, поради расистички коментар од страна на естонскиот возач.

Возачот играл онлајн игра и се пренесувал во живо на Интернет кога го дал расистичкиот коментар, по што тимот веднаш го суспендирае неговиот договор и најави целосна истрага.

ред бул рејсинг ја прекинува соработката со јури випс и го ослободува од секакви обврски веднаш, а во тек ќе биде целосна истрага за инцидентот. како организација ние имаме тенденција против било какв злоупотреба и немаме толеранција кон расистичко однесување во нашата организација – напишаа од ред бул рејсинг.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Випс веднаш се извини преку Инстаграм за тоа што го кажал додека во живо се пренесувал на Интернет.

она што го кажав е цеосно неприфатливо и не е во согласност со вредностите и принципите за кои се залагам длабоко жалам за тоа што го реков и така не се поставува пример ќе соработувам целосно со истрагата која се спроведува.

Естонецот е дел од програмата на Ред Бул од 2018 година, заврши на 4то место во Формула 3 следната година и мина во посилната Формула 1, а годинава паралелно со тие обврски одработува и како резервист во Ред Бул и АлфаТаури. Имаше деби на официјален Формула 1 тркачки викенд лани кога учествуваше на петочна тренинг сесија за Ред Бул.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Михаел Шумахер ќе добие почесна награда

Седумкратниот Формула 1 шампион, Михаел Шумахер, ќе добие почесна државна награда која ќе ја примат неговата жена...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Хакинен гледа загриженост кај Верстапен и Ред Бул

По уште една доминантна победа во Канада, Макс Верстапен изгледа непобедливо, но и покрај одличната форма, Мика...