Ред Бул со победа на секоја трка ќе срушат 70 годишен рекорд

Може ли Ред Бул да прекине неверојатната серија со продолжување на нивната фантастична форма?

Доминацијата на Ред Бул во Формула 1 оваа сезона може да влијае на низа резултати која трае 70 години, и која може да биде прекината.

Макс Верстапен и Серхио Перез ги обезбедија сите осум победи на трките досега, при што двократниот светски шампион освои шест од нив и има предност од 69 поени на врвот на поредокот за возачи.

Тимот со седиште во Милтон Кинс се очекува да обезбеди победа на секоја трка оваа сезона за да стане првиот тим што го постигнал подвигот, но и покрај тоа што нивната  база е во Обединетото Кралство, австриската национална химна се свири за време на церемонијата на подиумот поради корените на компанијата за енергетски пијалоци.

Ако Ред Бул ги спречи Мерцедес и Астон Мартин да обезбедат победа оваа година, тоа ќе биде прв пат од 1952 година британската химна да не се свири за време на церемонијата на подиумот.

Еден Британец победи на трка во сите, освен во седум сезони од 1953 година, а тимовите од Обединетото Кралство ги пополнија празнините меѓу тие години што осигура дека химната ќе биде свирена.

Џорџ Расел ја задржа серијата во последен момент минатата сезона со победата на Мерцедес на претпоследната трка во Бразил и воедно е 21от британски возач кој стигнал до победа во Ф1.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ