Ред Бул ќе одлучат за возачите по Америка

Екипата на Ред Бул ќе почека до Ноември и Американското Гранд При за да ја донесе одлуката околу возачкиот состав за следната сезона, односно кој ќе биде тимски колега на Макс Верстапен во 2020 година.

Верстапен моментално има договор и за 2020 година, по која истиот истекува. Иако годинава ја започна со Пјер Гасли, Ред Бул беа разочарани од французинот и го вратија назад во Торо Росо пред Белгија. Александер Албон го превзеде неговото место и се пласираше на 5то место во првата трка и 6то во Италија.

Хелмут Марко досега е импресиониран од Албон.

Тој добро се прилагоди, имаше силно деби во Белгија и го испорачува очекуваното. Тој го покажа тоа од самиот старт.

По Америка ќе ја анализираме состојбата и ќе одлучиме кој ќе вози во 2020 година.

НАЈНОВО

Со најбрзо време, Ботас се забавувал на последниот ден

Валтери Ботас го заврши последниот ден од првиот предсезонски тест во Барселона со најбрзо постигнато време и имал забава возејќи го В11. Иако поголемиот дел...

популарно

На Марко му олеснало кога Астон Мартин се откажале

Доктор Хелмут Марко откри дека откажувањето на нивниот главен спонзор, Астон Мартин, од соработка со Ред Бул по крајот на оваа сезона, било многу...