- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Рено може да се ребрендира во Алпин

Пред трката за Големата награда на Италија, Рено Груп најавија дека ќе се фокусираат на Рено, Дачија, Алпин и Њу Мобилити. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Шефот на Формула 1 тимот, Сирил Абитебул, кој помогна Рено да се врати во тркачката како фабрички тим, во иднина ќе биде на чело на реорганизацијата на Алпин. Една од работите кои се планира е да се ребрендира Рено Ф1 во Алпин Рено или некое друго име. 

Официјални лица од францускиот производител сеуште одбиваат да го коментираат ова дека е можна промена на името на тимот.

Иднината на Алпин е под знак прашалник веќе неколку месеци по огромните загуби на Рено поради пандемијата, но новиот извршен директор на Рено гледа иднина во тоа. 

Абитебул ќе го води Алпин, де Мео ќе го води Рено, Денис ле Вот ќе биде задолжен за Дачија, а Клотилд Делбо ќе ги води Њу Мобилити. 

Компанијата мора да го промени моделот и да најде нова вредност и профитабилност. Има четири силни бренда и повеќе функционалности кои ќе ни помгнат во работата да бидеме поориентирани на пазарите и клиентите за да постигнеме најдобар резултат. ТОа е целта при средувањето на групата – најави сирил.

Алпин е вмешан во ЛМП2 преку Сигнатек Алпин, тим за кој се зборува дека ќе биде нов проект во топ класата на ВЕЦ. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Хорнер: Потисната сила во 2021 треба да биде уште помала

Тимскиот шеф на Ред Бул, Кристијан Хорнер, смета дека ФИА требала уште повеќе да ја намали потисната сила на болидите за 2021...

РЕЗУЛТАТИ

Тоскана: Лу-Ди-Ло на Муџело во кое Хамилтон победи

Доколку Формула 1 шефовите сметаат дека Тосканското Гранд При ќе биде во календарот само оваа година мора да смислат многу добра причина за тоа...

популарно

Вебер предупредува: Леклер може да замине во иднина

Марк Вебер смета дека падокот треба да внимава на Шарл Леклер затоа што со заминувањето на Себастијан Фетел од тимот, младиот возач од Монако...