Рејсинг Поинт доби дозвола за новата фабрика

Екипата на Рејсинг Поинт доби дозвола за планирање на нивната ултра модерна фабрика кој ќе се гради на земјиште веднаш до нивната база во Силверстон.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Изградбата ќе започне набргу на објектот од 15,000 метри квадратни, кој е дизајниран под надзор на сопственикот Лоренс Строл. Изградбата се очекува да заврши во Август 2021 година. Новата фабрика ќе вклучува паркинг за 603 автомобили, што е решение за проблемите на тимот во последно време, но ќе има и хелипад за слетување на хеликоптер.

Моменталната зграда која постои од деновите на тимот на Џордан, ќе продолжи да се користи за логистика, паркирање на камиони и складиште.

Навистина сум среќен што ја добивме дозволата за планирање во рокот кој го замисливме. Сега е време да се финализираат некои детали и да се започне со изградба во првиот квартал од наредната година.

Тоа што посакуваме е можноста да се вселиме во лето 2021 година.

Ако растеме како екипа, моменталните објекти не се доволно големи. Ќе го зголемиме тимот за околу 10-20  проценти, а за тоа е потребен простор – изјави тимскиот шеф, Отмар Шафнауер.

НАЈНОВО

Верстапен посветен: Нема никогаш да го напуштам Ред Бул

Макс Верстапен најави оти сака да ја мине целата своја Формула 1 тркачка кариера во тимот на Ред Бул. На почетокот на сезоната, тимот од...

популарно

Ферари со 20 “коњи“ повеќе во Австрија

Ферари цели да покаже посилен мотор уште на првата трка на Ред Бул Ринг во Австрија каде италијанците ќе донесат мотор со 20 коњски...