Рикардо во АлфаТаури е предупредување на Ред Бул за Перез

Даниел Рикардо се враќа во Формула 1 до крајот на 2023 година со АлфаТаури, но тоа ќе биде најголемиот предизвик во неговата кариера.

Откако го загуби своето место во Формула 1 во Мекларен во средината на 2022 година, Даниел Рикардо јасно стави до знаење дека сака уште една шанса во врвен болид за да го покаже својот талент.

За негова несреќа, сите места беа зафатени, тој не сакаше да вози во Хаас, и затоа избра да земе пауза во текот на 2023 година.

Но, по отпуштањето на Ник де Врис од АлфаТаури по Британското ГП, на 34 годишниот Рикардо му се даде најреткото нешто во Ф1, втора шанса.

Иако ова секако е поради слабите перформанси на Де Врис, исто така, Ред Бул испраќа предупредување до Серхио Перез кој моментално е во застој во форма, особено во квалификациите.

Предупредување на Рикардо до Перез

Според сите мерила, болидот на АлфаТаури AT04 од 2023 година е најлошиот болид на гридот.

Има само два пласмани во поени и има проблеми со нестабилноста на задниот дел при влегувањето во свиок, што потоа преминува во подуправување во средината од свиокот. Огромниот пакет надградби воведен во Силверстон за време на викендот кој штотуку помина не го намали тоа, иако тимот ги погоди своите цели.

Тоа е тим кој е без кормило во моментов откако долгогодишниот шеф Франц Тост заминува во пензија, а Питер Баер и Лоран Мекиес се подготвени да го обезбедат многу потребното подмладување. Тост дури и јавно го критикуваше својот инженерски тим во Саудиска Арабија велејќи дека едноставно не им верува.

Во најдобар случај, Рикардо ќе се бори за место во К2, можеби дури и за место во К3 ако сè е оптимизирано. Тој сигурно нема да биде во конкуренција за оние победи и подиуми за кои чувствува дека се уште е способен.

Прашањето е тогаш зошто би се согласил да го вози овој болид? Што добива тој од ова?

Едноставно кажано, зад широката насмевка, се крие тивок убиец кој се надева дека ќе му го одземе второто тркачко место во Ред Бул на Перез.

На 34 годишна возраст, Рикардо нема да биде наоколу за да започне долгорочната реконструкција под водство на Баер и Мекиес, која ќе вклучува преземање онолку делови колку што е дозволено од Ред Бул од следната сезона.

Лиам Лосон тогаш, следниот возач во помладиот ранг на Ред Бул, сигурно е подобрата опција за суштински до крајот на 2023 година пред да добие нов почеток заедно со ветеранот од четвртата година Цунода на почетокот на 2024.

Освен ако Ред Бул не сака да му испрати порака на Перез или да ја подигне својата форма и да почне да го пласира РБ19 онаму каде што заслужува, или да почне со ажурирање на неговото резиме.

Ред Бул испраќаат порака до Перез

Сосема е јасно да се види каде го достигна врвот сезоната на Перез во 2023 година, кога Шарл Леклер излета за време на квалификациите за Големата Награда на Мајами, потврдувајќи ја пол позицијата за Мексиканецот.

Макс Верстапен падна на деветтото место откако Перез се намести прв на гридот, и се чинеше дека потенцијално ќе го преземе водството на табелата кај возачите за прв пат во својата кариера, но Верстапен го стигна и го претекна за да победи.

Оттогаш, Верстапен освои 136 од 138 бодови на табелата низ Монако, Шпанија, Канада, Австрија и Британија, и само го пропушти најбрзиот круг во Монте Карло и Монтреал.

За време на тоа возење, тој исто така има пет пол позиции, додека неверојатно, Перез не влезе во К3 на секоја трка поради комбинација на несреќи, влажно време и недостаток на темпо.

Сè додека Верстапен ја освои титулата кај возачите, а Ред Бул кај конструкторите, тоа ќе биде доволно за тимот. Но, ако Мерцедес или Астон Мартин или Ферари беа на нивно ниво, тогаш ќе беше друга приказна.

Доколку другите ги подобреа своите перформанси, формата во пласман на Перез од 16-4-6-3-6 на тие пет трки едноставно немаше да биде доволна. Ако Верстапен победува, Перез треба да биде во најдобар случај втор, во најлош трет.

На крајот на краиштата, зарем постојаните подиуми и статусот на втор возач не беа главната причина зошто Алекс Албон беше игнориран на крајот на 2020 година во корист на Перез?

Договорот на Перез истекува на крајот на 2024 година, така што тоа му дава многу време да ги среди работите и да почне да ги прикажува резултатите што ги имаше на почетокот на 2023 година.

Рикардо нема што да загуби за време на неговата позајмица од Ред Бул во јуниорскиот тим, а може сè да добие. Перез од друга страна може сè да изгуби.

Тоа е фасцинантна динамика што ќе се одвива во текот на преостанатите 12 трки од сезоната во 2023 година.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ