Саинз е задоволен што вози крај најдобрите возачи

Карлос Саинз вели дека е среќен, а не исплашен, поради тоа што ќе има можност да вози крај возач од калибарот на Шарл Леклер во Ферари следната година.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Шпанецот доби двегодишен договор од Ферари и тешка задача да го замени Себастијан Фетел во 2021 година и 2022 година.

од мојата 10-годишна возраст возам во тандем со најдобрите возачи. да се учат тајните од најсилните возачи, да се анализира нивната телеметрија и да се разбере колку сте блиску до нив и што прават за да бидат побрзи од вас е одлично. можеби ќе научам нешто со копирање нешто што прават, а јас не – изјави карлос за италијанска La Gazzetta dello Sport.

25-годишниот шпанец демантираше дека со заминување на четирикратниот првак од тимот, тој добива статус на возач број два во Маранело.

цел во мојата кариера е дефинитивно да бидам светски првак во формула 1.

НАЈНОВО

🎥 Норис не се обидел да ги измами тестовите со шише ладна вода

Од Мекларен истакнаа дека видеото на кое се гледа Ландо Норис и неговиот тренер како користат шишиња со ладна вода за да...

РЕЗУЛТАТИ

Австрија: Возбуда “на кило“ и безгрешен Ботас

Не беше залудно чекање од 217 денови за почеток на Формула 1 сезоната затоа што Австриското Гранд При донесе луда, неизвесна, возбудлива трка и...

популарно

Ферари објаснија зошто го отпуштиле Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, инсистира дека Себастијан Фетел бил нивни прв избор за возач за следната година, но појасни дека промената на...