- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Саинз и Норис охрабрени по квалификациите

Возачите на Мекларен, Карлос Саинз и Ландо Норис, се вчудоневидени од пласманот на квалификациите откако и двајцата сметаа дека тоа ќе биде тешка сесија за тимот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Саинз ќе стартува од шесто место, додека Ландо Норис ќе се намести веднаш позади него на 8та позиција, а покрај нив ќе бидат присутни болиди на Рено.

Многу сум среќен со шесто место по тешка сесија. Имавме добра форма во Т3, а откако почнаа квалификациите, видовме дека имаше промени во временските услови, што влијаеше над болидот.

Сепак, успеав да возам добри кругови. Ова е добра стартна позиција за трката и мора да ја завршиме работата.

Од друга страна, Ландо Норис ќе се бори со Окон на стартот. 

Имав тешки квалификации, со се што се случуваше, Но болидот има добра форма и имам доверба во истиот. Немав нови пневматици во последниот дел и тоа ми наштети. Сепак сум среќен. 8мо место не е лошо. Беше блиску, но не можев подобро. 

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Биното го вежбал говорот со кој го отпуштил Себастијан Фетел

Тимскиот шеф на Ферари, Матиа Биното, откри дека ментално се подготвувал и три пати го повторувал говорот со кој го информирал Себастијан Фетел дека...

РЕЗУЛТАТИ

Португалија: Хамилтон го сруши Шумахер, 92ра победа за шампионот

Луис Хамилтон го сруши Михаел Шумахер од првото место на вечната листа на победници со својот триумф на Португалското Гранд При што беше победа...

популарно

Мерцедес објаснија зошто не му дозволиле софт на Ботас

Тото Волф објасни дека Мерцедес биле “тврди“ во својата одлука во однос на планираната стратегија за Валтери Ботас на Португалското Гранд При и покрај...