Саинз оптимист за шансите на Ферари во Монца

Тимот се мачеше да се изедначи со перформансите на нивните најблиски ривали, но Карлос Саинз очекува тие да бидат повисоко пласирани во Монца.

Шпанецот инсистира на тоа дека очекува Ферари да ја подобри формата за Големата Награда на Италија врз основа на перформансите на Гранд При-то на Белгија.

Скудерија беше надвор од темпото за време на викендот за Големата Награда на Холандија откако не успеаја да се совпаднат со Мерцедес и Мекларен, и не додадоа ажурирања на СФ-23 по враќање од летната пауза.

Саинз заврши петти во Зандворт и покрај тоа што возеше, како што тврдеше, со само „шестиот или седмиот најбрз болид“, додека сопствените борби на Шарл Леклер, вклучително раниот контакт и неуспешниот пит-стоп, ги оставија Ферари отворени за критики пред домашната трка.

Оптимизмот произлегува од подиумот што Леклер го постигна на Белгиското ГП пред летната пауза, додека пол позицијата за возачот од Монако минатата сезона ќе даде дополнителна надеж за позитивен резултат на домашен терен овој викенд.

Оценувајќи ги шансите на Ферари во Монца, Саинз изјави за медиумите:

Мислам дека треба да се вратиме на пристојна позиција.

Знам дека звучи позитивно или оптимистички во моментов, но нашите промени во перформансите оваа година се толку високи што би можеле да гледаме и да се вратиме со вториот или третиот најбрз болид во Монца пред тифозите, особено по толку добар резултат во Спа.

Пооптимист сум за тоа и мило ми е што во тешкиот викенд во Зандворт сепак успеавме да завршиме во првите пет.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

#сингапур

популарни вести

РЕЗУЛТАТИ 2023

НАЈНОВИ ВЕСТИ