- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Сало: Кризата може да го натера Кими да се откаже од Ф1

Според поранешниот фински Формула 1 возач, Мика Сало, кризата со пандемијата оже да го натера Кими Раиконен да ја прекине својата тркачка кариера во врвната моторспорт серија.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Светскиот првак со Ферари од 2007 година има уште цела сезона за одработување од својот Договор со Алфа Ромео.

тешко е точно да се каже како кими реагираше на овој долг одмор. но, пораката може да биде дека паузат е забавна, а возењето не е толку интересно како порано. сите се надеваат дека кими ќе продолжи да се трка, но само тој го знае вистинскиот одговор на таа дилема – смет сало во својата изјава за MTV Uutiset.

Раиконен има веќе 40 години, а откако го напушти Ферари на крајот на 2018 година, почна да вози за швајцарската екипа од Хинвил.

да се биде дел од алфа ромео не е лесно за кими. иако името го променија, персоналот, но и проблемите се исти, а кими нема да може да собира поени на секоја трка.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

НАЈНОВО

Марко изненаден од се посилниот Мерцедес

Доктор Хелмут МАрко смета дека Ред Бул Хонда заостануваат поради неочекувано големиот напредок на Мерцедес со нивниот мотор сезонава. “Биковите“ се надеваа дека Макс Верстапен...

РЕЗУЛТАТИ

Штаерска: Доминантна 1-2 на Мерцедес и пропаст во Ферари

Откако стана првиот возач кој 14 сезони по ред освојува пол позиција на некоја трка, Луис Хамилтон дојде и до својата 85та победа во...

популарно

🎥 360 степени од болидот на Албон … Луис за казна си

Формула 1 ја објави снимката од камерата со приказ од 360 степени од болидот н Алекс Албон на која се гледа како младиот британец...