0 ден

Нема продукти во Кошничката.

Сеидл: Безбедноста во Мајами може да се подобри

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Тимскиот шеф на Мекларен, Андреас Сеидл, вели дека безбедноста на Меѓународниот автодром во Мајами може да се подобри по инаогуративната трка на местото.

Настрана од возбудата околу настанот, една од најдискутираните теми на Големата Награда на Мајами беше безбедноста на патеката заедно со состојбата на површината на патеката. Додека еден од дизајнерите на патеката рече дека го постигнале врвот на претекнувања при свиок, возачите како Серхио Перез, Естебан Окон и Карлос Саинз го изразија своето незадоволство.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Со оглед на тоа што патеката доби 10-годишен договор, организаторот на трката призна дека тие би биле подготвени да направат промени со крајна цел патеката да биде најдобра што може да биде, а тимскиот шеф на Мекларен, Сеидл, рече дека работите може да се подобрат од безбедносен аспект.

Откако го виде неговиот возач Ландо Норис како излетува по сударот со Пјер Гасли, Сеидл се надеваше дека ФИА и Формула 1 ќе се здружат за да погледнат што може да се подобри.

Сите ние треба да одвоиме време заедно со возачите и инженерите, за да го анализираме овој викенд.

потоа одете во дијалог со ФИА и Формула 1 за да видите каде мислиме дека работите би можеле да се подобрат за подобри трки, на пример од безбедносен аспект.

Не знам како беше за вас момци, но генерално трката беше во ред таму.

Мајами Гранд При беше најавен како доказ дека Формула 1 се проби на американскиот пазар и Мекларен се покажа како еден од најподдржаните тимови. И покрај тоа што не беше викенд за уживање за нив, откако Норис се откажа, а Даниел Рикардо заврши на 13то место, Сеидл рече дека не видел ништо слично во неговите 28 години во мотоспортот.

Тоа беше луд викенд. Она што го направи промоторот беше нешто многу, многу посебно, нешто што не сум го доживеал во моите 28 години мотоспорт.

Едноставно е прекрасно да се види како Формула 1 цвета овде. Само дополнителна потврда дека Формула 1 оди во многу добра насока.

И за нас, како членови на тимот, гледајќи го ангажманот на навивачите, колку навивачи на Мекларен беа на патеката, дури и во градот, ве натера да се чувствувате горди што сте дел од тимот.

Тоа е нешто многу, многу посебно што многу го цениме. Искуството беше одлично.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ново во Падок Клуб

Мекларен го купи Формула Е тимот на Мерцедес

Мекларен потврдија дека од следната Формуа Е сезона ќе станат дел од електричната тркачка серија откако договориле...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Популарно

Клетвата „Монако“ на Леклер продолжува

Лидерот во генералниот пласман, Шарл Леклер, го искрши стариот болид на Ники Лауда за време на демо...
- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

PSS ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Можеби ќе те интересира ...

Сеидл: Тимовите мора целосно да се вложат во развојот

Шефот на Мекларен, Андреас Сеидл, изјави дека ограничувањето на буџетот наметнато оваа година значи дека тимовите ќе...

Мајами стана најгледана трка во живо во историјата на САД

Големата награда на Маја привлече најголема публика во живо во историјата на Формула 1 во Соединетите Американски...