Сеидл: Безбедноста во Мајами може да се подобри

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Тимскиот шеф на Мекларен, Андреас Сеидл, вели дека безбедноста на Меѓународниот автодром во Мајами може да се подобри по инаогуративната трка на местото.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Настрана од возбудата околу настанот, една од најдискутираните теми на Големата Награда на Мајами беше безбедноста на патеката заедно со состојбата на површината на патеката. Додека еден од дизајнерите на патеката рече дека го постигнале врвот на претекнувања при свиок, возачите како Серхио Перез, Естебан Окон и Карлос Саинз го изразија своето незадоволство.

Со оглед на тоа што патеката доби 10-годишен договор, организаторот на трката призна дека тие би биле подготвени да направат промени со крајна цел патеката да биде најдобра што може да биде, а тимскиот шеф на Мекларен, Сеидл, рече дека работите може да се подобрат од безбедносен аспект.

Откако го виде неговиот возач Ландо Норис како излетува по сударот со Пјер Гасли, Сеидл се надеваше дека ФИА и Формула 1 ќе се здружат за да погледнат што може да се подобри.

Сите ние треба да одвоиме време заедно со возачите и инженерите, за да го анализираме овој викенд.

потоа одете во дијалог со ФИА и Формула 1 за да видите каде мислиме дека работите би можеле да се подобрат за подобри трки, на пример од безбедносен аспект.

Не знам како беше за вас момци, но генерално трката беше во ред таму.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Мајами Гранд При беше најавен како доказ дека Формула 1 се проби на американскиот пазар и Мекларен се покажа како еден од најподдржаните тимови. И покрај тоа што не беше викенд за уживање за нив, откако Норис се откажа, а Даниел Рикардо заврши на 13то место, Сеидл рече дека не видел ништо слично во неговите 28 години во мотоспортот.

Тоа беше луд викенд. Она што го направи промоторот беше нешто многу, многу посебно, нешто што не сум го доживеал во моите 28 години мотоспорт.

Едноставно е прекрасно да се види како Формула 1 цвета овде. Само дополнителна потврда дека Формула 1 оди во многу добра насока.

И за нас, како членови на тимот, гледајќи го ангажманот на навивачите, колку навивачи на Мекларен беа на патеката, дури и во градот, ве натера да се чувствувате горди што сте дел од тимот.

Тоа е нешто многу, многу посебно што многу го цениме. Искуството беше одлично.

СЛИЧНИ ВЕСТИ

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Ф1 промоции 2023

популарни вести

НАЈНОВИ ВЕСТИ