Сеидл: Ова е важен момент за тимот

Мекларен под водството на Андреас Сеидл уживаше во на некој начин ренесанса минатата година, кога хаосот беше заменет со германскиот менаџерски стил што резултираше до нивната најдобра сезона и пласман на 4то место во поредокот.

- РЕКЛАМЕН ПРОСТОР -

Сепак, тимскиот шеф Сеидл, кој официјално се приклучи на Мекларен во Мај, а новиот болид МЦЛ35 е негов прв со тимот. Германецот се обрати за време на промоцијата на болидот.

Ова е важен момент за целиот тим. По многу месеци напорна работа од сите во Мекларен, претходниот ден сите го видоа болидот за прв пат, пред да го прикажеме на светот.

Секој член на тимот инвестираше многу време и енергија за време на предсезоната во дизајнот, инженерингот и изработката на МЦЛ35. Карлос и Ландо покажаа вистинска посветеност минатата сезона и продолжија со напорната работа во подготовките за тестирање и за сезоната. Едвај чекаме да го продолжиме позитивниот моментум со нив.

Денес е уште еден голем чекор во нашето патешествие. Важно е да не се опуштиме, ова ќе биде тешка сезона. Ништо не е лесно во Формула 1, а конкуренцијата во средината ќе биде интензивна. Имаме шест дена за тестирање и да се подготвиме за новата сеозна. Сите ќе бидат подготвени во Мекларен – изјави Сеидл.

НАЈНОВО

Одложено и Канадското Гранд При

Големата награда на Канада официјално е додадена на листата на одложени настани од Формула 1 календарот за 2020 година поради пандемијата на Ковид-19 вирусот...

популарно

Мерцедес ги поставија условите за нивното учество во Ф1

Шефот на Дајмлер, Ола Калениус, ги постави условите и правилата под кои Мерцедес би продолжиле во Формула 1. Иако никој не очекува шесткратните шампиони да...